top of page

Çalınan Klimt Eseri Yeniden Sergileniyor

23 yıl önce bir İtalyan galerisinden çalınan bir Gustav Klimt eseri önümüzdeki ay tekrar sergilenecek. “Portrait of a Lady” (1916-17), 22 Şubat 1997'de kuzeyde yer alan Piacenza kentindeki Ricci Oddi adlı galeriden çalınmıştı. Geçtiğimiz Aralık ayında ise bir bahçıvan, dış duvardaki metal bir levhayı kaldırdıktan sonra tabloyu buldu, eser bir boşluk içine gömülü bir çantaya gizlenmişti.

Ocak ayı başlarında, galerideki yetkililer eserin orijinalliğinin onaylandığını ve Klimt tarafından yapılmış, 60 milyon euro değerinde gerçek bir tablo olduğunu duyurmuştu. Tablo, 28 Kasım'da galerinin ana sergi alanında sergilenecek ve bir güvenlik kasasıyla korunacak. 

Soygun, son yılların en ünlü sanat hırsızlıklarından biriydi. Raporlar hırsızların, dört yıldan daha uzun bir süre önce eseri, kancalamak ve çıkarmak için bir olta kullanarak duvara bıraktıklarını iddia etti.

Ricci Oddi galerisi, iki yıllık bir süre boyunca Klimt'e adanmış dört sergi düzenliyor. “Portrait of a Lady”, Kasım - 28 Mart 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olan ilk serginin merkezinde yer alıyor. İkinci sergi (Mart-Ekim 2021), Avusturyalı sanatçı ile koleksiyondaki diğer 19. ve 20. yüzyıl sanatçıları arasındaki bağlantılara odaklanıyor. Üçüncü sergi Klimt ile İtalya arasındaki bağları inceliyor, 2022'de gerçekleşecek serinin son bölümü ise Viyana'daki Klimt Vakfı ile iş birliği içinde düzenlenen bir monografik sergi olacak.Comments


bottom of page