top of page

17. İstanbul Bienali’nin Katılımcıları Açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 17 Eylül-20 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek 17. İstanbul Bienali’nin katılımcıları açıklandı. Bienalin katılımcı listesine bienal.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

17. İstanbul Bienali, İstanbul’un tarihi semtlerindeki müze ve geleneksel sanat mekânlarının yanı sıra kitapçılar, sahaflar, hastaneler, kafeler ile Taksim Meydanı’nın altındaki bir metro tüneli dahil pek çok farklı mekâna yayılacak. Bienal bu yıl da ücretsiz olarak gezilebilecek. Etkinlikler, müdahaleler ve beklenmedik buluşmalar da sergilerin birer parçası olacak.


Beyoğlu bölgesindeki öne çıkan mekânları arasında Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA), 1999’dan bu yana kapalı olan İstanbul’un en eski Rum okullarından Merkez Rum Kız Lisesi, SAHA’nın sanatçı ve küratörlere yönelik bir misafirlik, etkileşim ve üretim programı olarak başlattığı SAHA Studio yer alıyor.


Kadıköy’deki bienal mekânları içerisinde, İstanbul’un 130 yıllık bir geçmişe sahip endüstriyel miraslarından ve günümüzde kentin merkezi kültür-sanat alanlarından birine dönüşen Müze Gazhane bulunuyor. Suriye’yi terk etmek zorunda kalan sanatçılar tarafından 2014’te Yeldeğirmeni’nde kurulan arthereistanbul da bienalin Kadıköy’deki bir diğer mekânı olacak.


Tarihi Fatih ilçesi, bu yıl ilk kez bienal ziyaretçilerine açılacak sergi mekânlarına ev sahipliği yapacak. Hat ve cilt sanatçısı Emin Barın’ın stüdyosu Barın Han; Mimar Sinan tarafından 16’ncı yüzyılda Kaputan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa için yaptırılan ve faaliyete geçmeden önce ilk kez bienal izleyicisine açılacak The Çinili Hamam ve 15’inci yüzyılda, Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen en eski hamamlardan Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Fatih’teki bienal mekânları arasında yer alacak. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, bu bölgede bienale ve çeşitli performanslara ev sahipliği yapacak mekânlardan bir diğeri olacak.Bread & Puppet (Courtesy Bread & Puppet)


Cooking Sections artists portrait, Photo: Ruth Clark


Kayseri Dumpling Festival 2019, presented by Hrant Dink Foundation

Comments


bottom of page