top of page

“18. İstanbul Bienali” 2025 Yılına Ertelendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 14 Eylül 2024’te kapılarını açması planlanan “18. İstanbul Bienali”nin ertelendiğini duyurdu. Bienal, yeni yönetmelik çerçevesinde ele alınacak bir süreçle 2025 yılında yeniden izleyicilerle buluşacak.


“18. İstanbul Bienali” için çalışmalar 2023 Mart ayından bu yana, dünyanın dört bir yanından 58 sanatçıyla birlikte devam ediyordu. İKSV, erteleme kararının ardındaki gerekçeyi kamuoyu ile paylaştı. 


“Bu sırada, vakıftaki seçim ve karar süreçlerine dair eleştiriler aldık ve bu eleştirileri değerlendirerek tüm işleyişleri daha katılımcı hâle getirmek üzere harekete geçtik. İstanbul Bienali’nin her zamanki gibi sanatsal ifade, diyalog ve bir araya gelme olanakları sunmasını hedefledik. Buna rağmen, sanat çevrelerinde asla arzu etmeyeceğimiz biçimde tarafların oluştuğunu, bienale katılmayı kabul etmiş veya etmeyi değerlendiren sanatçıların, yürütülen iş birliklerinin ve ortaklıkların olumsuz etkilendiğini gözlemledik. Bu durum, ‘İstanbul Bienali’nin planlandığı şekilde düzenlenmesini imkânsız hâle getirdi.” 


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 14 Eylül 2024’te kapılarını açması planlanan “18. İstanbul Bienali”nin 2025 yılına ertelendiğini duyurdu.

Kommentare


bottom of page