top of page

2020 Yılının En Etkili Sanatçıları

2020'nin başlarında bu yılın gerek tüm sektörler gerekse sanat dünyası için alıştığımızdan çok farklı geçeceğini tahmin etmek imkansızdı. Mart ayına gelindiğinde aniden çıkan COVID-19 salgını, müze, galeri ve bienal programlarını derin bir şekilde sarstı. Haziran ayında, Black Lives Matter hareketi sanat dünyasını kasıp kavurdu ve sanat endüstrisinin eşitsizliği ve sistemik ırkçılığını hesaba katarak gecikmiş bir dönemi başlattı.

Aşağıdaki sanatçılar bu değişim dalgalarının ön saflarında yer aldı. Bu ana kadar yaşamak için yeni işler yarattılar ve COVID-19 mağdurlarına yardım etmek, diğer sanatçıları yetiştirmek için bağış ve girişimler başlattılar. Bazıları baş döndürücü müzayede rekorları kırmayı başardı ve muhteşem sergiler açtı; diğerleri kariyer kilometre taşlarını belirlediler ve uzun süredir devam eden, etkili uygulamaları için gerekli takdiri kazandılar.

Artsy’nin hazırladığı listede yer alan isimler: Amoako Boafo, Banksy, Betye Saar, Christine Sun Kim, Deana Lawson, Frank Bowling, Grayson Perry, Haegue Yang, Matthew Wong, Patrisse Cullors, Sandra Gamarra, Toyin Ojih Odutola, Wendy Red Star, Ruth Asawa, Liu Ye, Titus Kaphar, Nicolas Party, Brook Andrew, Zanele Muholi, Tarek Atoui.


תגובות


bottom of page