top of page

4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali Salt’ın Ev Sahipliğinde Başlıyor!

Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema, İstanbul Experimental yürütücülüğünde düzenlenen İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali’ne, 23-27 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Bu sene dördüncü kez sinemaseverlerle buluşacak festival, 20’nci yüzyıl Amerikan sinemasının öncü yönetmenlerinden Stan Brakhage’ı odağına alıyor. Küratörlüğünü Florencia Incarbone’nin üstlendiği “İmgesel İçkinliğe Dalış” adlı programda, 40 yıllık kariyeri boyunca 200’den fazla filme imza atan Stan Brakhage’ın “Dog Star Man”, “Eye Myth” ve “Mothlight” gibi önde gelen eserlerine de yer veriliyor.


Sinemanın tarihsel bağlamı ışığında günümüz deneysel sinemasından örnekleri bir araya getiren festivaldeki “Yarışma” seçkisiyse buluntu görüntüden analog filme, dijital üretim pratiklerinden animasyona kadar, 30 ülkeden beş ayrı kategori içerisinde 58 kısa filmi izleyiciyle buluşturuyor. Başkanlığını Amerikalı yapımcı ve akademisyen Gail Sonnenfeld’ın üstlendiği jüride, Arjantinli küratör ve sanat tarihçisi Celina Marco ile Türkiye’den akademisyen Elif Akçalı ve video-fotoğraf sanatçısı Ferhat Özgür yer alıyor.


4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali kapsamında, arşiv ve buluntu malzemelerle çalışan sanatçıları ağırlayan “Arşivi Yeniden Düşünmek” başlıklı konuşma programı da gerçekleşiyor. Chicago Film Arşivi ve Media Burn Arşivi iş birliğiyle düzenlenen programda küratör Adam Hart, film yapımcıları Elizabeth Coffman ve Ted Hardin, Radical Software ve Raindance gruplarının kurucularından Davidson Gigliotti ile Beryl Korot gibi isimler yer alıyor.


Program dahilindeki filmler Türkçe altyazılı olarak gösterilecek; konuşmalar İngilizce gerçekleştirilecek. Tüm katılımcılara açık ve ücretsiz düzenlenecek program hakkında ayrıntılı bilgi için İstanbul Experimental web sitesi ziyaret edilebilir.


"The Museum Visits a Therapist", Mirjam Linschooten, Sameer Farooq


"Time Crystals", Abinadi Meza


"Landscapes of Resistance", Marta Popivoda

コメント


bottom of page