top of page

59. Venedik Bienali’nden Radarımıza Takılanlar

Pandeminin yarattığı belirsizlik ve beraberinde getirdiği tedbirler nedeniyle 2020 yılında çevrim içi gerçekleşen, sonrasında bir yıl ertelenen 59.Venedik Bienali, önümüzdeki günlerde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 23 Nisan – 27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek bienalin bu yılki başlığı “The Milk of Dreams”, İngiltere doğumlu Meksikalı sürrealist ressam ve yazarın aynı adlı kitabından ilham alıyor.


Küratörlüğünü Cecilia Alemani’nin gerçekleştirdiği 59.Venedik Bienali; “bireyler ve teknolojiler arasındaki ilişki”, “bedenler ve dünya arasındaki bağlantı” ve “bedenlerin temsilleri ve metamorfozları” isimli üç ana başlık altında kurgulanıyor. Arsenale ve Giardini’nin ana mekân olarak belirlendiği bienal, bu yıl 58 ülkeden 213 sanatçıyı ağırlıyor. 59. Venedik Bienali’nden radarımıza takılanları sizler için derledik!


1) Louise Nevelson, “Persistence”

Louise Nevelson, Untitled (Sky Cathedral), 1970-1975. © 2022 Estate of Louise Nevelson / Artists Rights Society (ARS), New York


2) Marlene Dumas, “open-end”

Installation view, Marlene Dumas, “open-end” at Palazzo Grassi, 2022. Marlene Dumas, Betrayal, 1994, Private collection. Courtesy David Zwirner, New York. Photo by Marco Cappelletti con Filippo Rossi. © Palazzo Grassi © Marlene Dumas


3) “Surrealism and Magic: Enchanted Modernity”

Leonora Carrington, The Pleasures of Dagobert, 1945. Private Collection © Leonora Carrington, by SIAE 2022.


4) Anselm Kiefer, “Questi scritti, quando verranno bruciati, daranno finalmente un po’ di luce (Andrea Emo)”

Installation view, Anselm Kiefer, Questi scritti, quando verranno bruciati, daranno finalmente un po’ di luce (Andrea Emo), 2022. © Anselm Kiefer. Photo by Georges Poncet. Courtesy Gagosian and Fondazione Musei Civici Venezia.


5) Anish Kapoor

© Anish Kapoor. Photo © Attilio Maranzano.


6) Mary Weatherford, “The Flaying of Marsyas”

Mary Weatherford, The Flaying of Marsyas—4500 Triphosphor, 2021–22. © Mary Weatherford. Photo by Fredrik Nilsen Studio. Courtesy Gagosian.


7) Lita Albuquerque, “Liquid Light”

Lita Albuquerque, Liquid Light (film still), 2022. Courtesy of the artist.


8) Dineo Seshee Bopape & Diana Policarpo, “The Soul Expanding Ocean”

Installation view, “The Soul Expanding Ocean #3: Dineo Seshee Bopape. Ocean! What if no change is your desperate mission?”, Ocean Space, Venice, 2022. Commissioned and produced by TBA21–Academy.


9) Bosco Sodi, “What Goes Around Comes Around”

Bosco Sodi, Untitled, 2021. Photography by Sergio López. Courtesy of Studio Bosco Sodi.


Commenti


bottom of page