top of page

“Akademik Çalışmalar” Serisi PCSAA’da Devam Ediyor

Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nda (PCSAA) hayata geçirilen “Akademik Çalışmalar” serisi Türkiye’de ve dünyada performans çalışmaları alanındaki akademik/teorik araştırma, sunum, atölye ve tartışmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.


2023 yılının Haziran ayında ilk serisi gerçekleşen, PCSAA içinde oluşan araştırma grubundan İzel Karaca ve Özgül Akıncı programlamasıyla hayata geçirilen “Akademik Çalışmalar”, performans/performans sanatı/performativite/canlı sanat gibi kavramlara farklı disiplin ve pratiklerden yaklaşan sanat aktörü, akademisyen ve araştırmacıları ağırlıyor.

Paylaşımların katılımcılarla birlikte geliştirilmesi ve akademik çalışmalar ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye katkıda bulunulması hedefleniyor.


Oturum 4: Feminist Perspektifler ve Genişleyen Sınırlar - 3

Sunum

21 Mart 2024 Perşembe

19.00-21.00

Performistanbul

Konuşmacılar: Tuğçe Arslan, Elif Dastarlı


Geçen yıl başlatılan Akademik Çalışmalar serisinin aynı adlı ilk iki oturumunun devamı niteliğinde olacak olan “Feminist Perspektifler ve Genişleyen Sınırlar-3”te araştırmacılar feminist perspektif kapsamında sanat içindeki direnme mekanizmalarını, yeni söylem alanlarını ve genişleyen sınırları performans sanatı ve performatiflik üzerinden ele alacaklar.


Oturum 5: Performans Sanatında Zamanın Söylediği

Sunum

5 Nisan 2024 Cuma

19.00-21.00

Performistanbul

Konuşmacılar: Batu Bozoğlu, Mk Yurttaş


Modern ve çağdaş sanat pratiklerindeki yeni açılım ve ihtiyaçlar doğrultusunda beden ve estetik kavramlarının ele alınacağı oturumda tarihsel bir perspektifte performans sanatı pratikleri, yönelimleri ve farklı dönemlerde ele aldığı konular tartışmaya açılacak.


PCSAA) hayata geçirilen “Akademik Çalışmalar” serisi akademik/teorik araştırma, sunum, atölye ve tartışmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.


Comments


bottom of page