top of page

Ali Kazma'nın "Zaman Zaman" Adlı Kişisel Sergisi İMALAT-HANE'de Açılıyor

Bursa’nın ilk özel sanat mekânı olan, kurucu direktörlüğünü Bora Gürarda’nın, sanat danışmanlığını ise Murat Alat’ın üstlendiği İMALAT-HANE; Ali Kazma’nın zaman ve zaman içinde oluşan ritimlerin ve bu ritimlerin içinden çıkan videolarının oluşturduğu “Zaman Zaman” isimli yeni kişisel sergisini, 14 Mayıs - 14 Ağustos tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor. İnsanın dünyayı algılama, şekil verme, değiştirme ve yeniden yaratma yöntem ve imkânları üzerine eğilen sanatçı, zamanın farklı bölünmüşlüklerine, mekânla kurduğu diyaloğa, tanım, kişilik, kimlik olarak ifadesine alternatif perspektiflerden yaklaşıyor.


Sanatçının uzun zamandır pratiğini şekillendiren zaman ve üretim; zaman ve değişim, zamanın mekâna yansıyan izleriyle hafıza arasındaki ilişkiler bu sergide de izleyici karşısına çıkıyor. Sanatçının ilk kez aynı mekân içinde birleşen sekiz çalışmasıyla, çok ekranlı ve büyük boyutlu sergileme biçimiyle yaratılan seçki, işlerin kendi içindeki etkileşimi, ilişkisi ve kuracağı alternatif diyaloglarla adeta büyük boyutlu bir enstalasyonun parçalarını oluşturuyor.


İbrahim Cansızoğlu, sergiye dair şu sözleri dile getiriyor: “Ali Kazma’nın çoğu zaman birikerek birer seriye dönüşen videoları, belgesel görüntüden uzakta bir yerde konumlanırlar. Sanatçı videolarını sinematografik görüntüdeki kadar açık ve tahmin edilebilir bir akış içinde düzenlemez. Bu durumun Kazma’nın videolarını oluşturan ve her saniyeye yirmi beş kare olarak dizilen fotoğrafları için de geçerli olduğu düşünülebilir. Bu fotoğraf kareleri hikâyelerle birbirine bağlanmaz ve her biri resme yönelik bir eğilim barındırır. Hem hareketli görüntülerde hem de statik imajlarda sanatçının fotoğraf karesi üzerine düşünürken seçtiği yol ağırlıklı olarak resimseldir. Bu yaklaşım Kazma’nın imgelerini her bir videonun kendi akışı içinde şekillenen formların içinde tutar. Sanatçı bu formları hem çekim aşamasında hem de kurgu esnasında oluşturur ve diğer olası formların arasından ayırarak seçer. Ali Kazma’nın fotoğraflarında ve videolarında formların sıralanışı bir süreci baştan sona göstermektense işaret ettiği şeylerin kendiliğiyle ilgilenir. Sanatçının İMALAT-HANE’de sunduğu videolarda ısı, hız ve ışık, bir hikâyenin veya belgesel bir anlatının parçası haline gelmeden yalnızca kendi ritimleri ve oluş halleriyle gözler önüne serilirler.”Ali Kazma, Çay Saati, 2017, Üç kanallı senkronize HD video, 8 dk.

Sanatçının izniyle


Ali Kazma, Çay Saati, 2017, Üç kanallı senkronize HD video, 8 dk.

Sanatçının izniyle


Ali Kazma, Çay Saati, 2017, Üç kanallı senkronize HD video, 8 dk.

Sanatçının izniyle


Ali Kazma, Finis Terrae, 2019, İki kanallı senkronize HD video, 5 dk.

Sanatçı ve Galeri Nev İstanbul’un izniyle


Ali Kazma, Finis Terrae, 2019, İki kanallı senkronize HD video, 5 dk.

Sanatçı ve Galeri Nev İstanbul’un izniyle


Ali Kazma, Memur, 2011, Tek kanallı HD video, 3 dk. 30 sn.

Sanatçı ve Vehbi Koç Vakfı'nın izniyle

Comments


bottom of page