top of page

Alisa Oleva Çevrim İçi Sunumla “Eve Yürüyüş”ü Anlatacak

Performans sanatçısı Alisa Oleva, Performistanbul’un ilk misafir sanatçı programı çerçevesinde gerçekleşen, İstanbul’da yaşayan kadınları* eve giden yolda adımlarını paylaşmaya çağıran Eve Yürüyüş (Walking Home) adlı projesini ve çalışma sürecini, çevrim içi Zoom buluşması kapsamında, performatif bir sunumla (İngilizce dilinde) izleyicilerle paylaşacak. 19 Kasım Perşembe günü saat 20:30’da gerçekleşecek çevrim içi buluşmaya davetlisiniz.

Londra’da yaşayan Rus asıllı Alisa Oleva, Eve Yürüyüş (Walking Home) adlı projesi kapsamında, 20 Ekim - 8 Kasım 2020 tarihleri arasında İstanbul, Londra ve Valensiya’ya yayılan bir dizi birebir performans gerçekleştirdi. Proje, Performistanbul’un Sanatsal Gelişim Programı kapsamında, British Council’ın #KültürdeKadınGücü Destek Programı sayesinde, Live Art Development Agency (LADA, Londra) iş birliğiyle hayata geçti. Sanatçı Oleva’nın Londra ve Valensiya’dan, katılımcıların ise gerçekleştirilen açık çağrı sonucu İstanbul’dan dahil oldukları proje, “ev” kavramını temele alarak katılımcılar üzerindeki anlamına odaklandı.

Yoğun bir başvuru sonucu 33 katılımcının yer aldığı ve her birinin İstanbul’da “ev” olarak tanımladıkları yere doğru yürüdükleri performanslarda sanatçı Oleva da katılımcılara önce Londra’dan, karantina sonrasında ise Valensiya şehrinden eşlik etti. İzleyicisiz olarak gerçekleşen performanslarda sanatçı ve katılımcı arasındaki bağı hem eş zamanlı paylaştıkları adımlar hem de telefonları sağladı. Mesafenin ve temasın alışık olmadığımız formlara büründüğü günlerde Oleva’nın performansı da farklı ülkelerden, telefon aracılığıyla gerçekleşerek canlı sanat adına önemli bir örnek oluşturdu.


Projeyle ilgili detaylar için: https://www.walkinghome.online/

Facebook Event: http://tiny.cc/0rp4tz

Zoom Etkinliğine Kayıt olmak için: (Katılım 100 kişi ile sınırlı olacaktır)

*kadın ve kendini kadın olarak tanımlayanComments


bottom of page