top of page

Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın Eserleri Mixer’de

Mixer, 16 Şubat - 3 Nisan 2021 tarihleri arasında farklı kuşaklardan iki sanatçıyı, Alp İşmen ve Yüksel Dal’ı, küratörlüğünü Nergis Abıyeva’nın üstlendiği “Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler” sergisinde bir araya getiriyor.


“Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler”, Alp İşmen ve Yüksel Dal’ın çalışmalarını birbirine paralel izlenen denkliklerle sunarken izleyiciye her bir sanatçının pratiğini kavrama fırsatı da veren bir kişisel sergi deneyimi sunuyor.


Adını Umberto Eco’nun "Foucault Sarkacı" romanından alan sergi, ilk bakışta, hemen görünür ve kavranır olanın değil, derinleştikçe, katmanlarına inildikçe fark edilenin izini sürüyor. Alp İşmen ve Yüksel Dal, pratiğini genellikle kalem kağıtla gerçekleştirmeyi yeğleyen ve mürekkebin kağıt üzerindeki olanaklarını araştıran iki sanatçı. Her iki sanatçı da mürekkebi sıradan bir malzemeden çok, bir deneyim alanı olarak ele alıyor. Sergide yer alan çalışmalarda “çizgi” öne çıkıyor. “Olağanüstü denklikler, ince benzerlikler” sergisi, birbirinin eşiti olmayan, ancak birbirine denk düşen görsel ve jestsel ilişkilere odaklanıyor.


Comments


bottom of page