top of page

Alternatif Sosyal Mesafe Önerileri

Aylardır malum virüs sebebiyle çok gerildik, sıkıldık ve bunaldık artık konuyla eğlenmeye başlamanın zamanı gelmedi mi? Sanat tarihinin tozlu sayfaları arasından sosyal mesafenizi korumanıza yardımcı olabilecek 16 moda önerisiyle karşınızdayız. Not: İlham almak serbest.


Siz de pijama giymekten sıkıldınız mı? Dışarı çıkmak istiyorsunuz ancak sosyal mesafenizi koruyabileceğinizden endişe mi duyuyorsunuz? Haklısınız çünkü çevrenizdeki insanlarla aranızda 6 metre mesafe bırakmak pek de kolay değil, özellikle kalabalık bölgelerde. Bu konuda dev şapkalar ya da kıyafetler gibi hâlihazırda pek çok çözüm üretilirken biz merceğimizi biraz daha eskiye çevirdik, yaklaşık bin yıl kadar öncesine.


Yüzyıllar boyunca sosyal, politik ve hatta sağlık için engeller oluşturmak için farklı stiller kullanıldı. Doktorların hastalardan uzak durmak için taktıkları sivri gaga benzeri maskeler, 19. yüzyılın ortalarında sosyal ortamlarda erkekler ve kadınlar arasında kibar mesafeler yaratmak için giyilen ve Batı modasını tanımlayan hacimli etekler, 18. ve 19. yüzyıl toplumlarında taliplerin ve yabancıların uzak tutulmasında rol oynayan devasa kenarlı şapkalar bu örneklerden sadece birkaçı. Siz de pijamayı üzerinizden atıp bu tarihi moda örneklerden ilham alabilirsiniz, tabii her koşulda maskenizi takmak şartıyla.
Comments


bottom of page