top of page

“Andala – Son Ziyaret” Filmi İtalya’da İzleyiciyle Buluşacak

Ali Demirtaş’ın Niğde’de baraj suları altında kalacak evlerine ailesiyle yaptığı son ziyareti konu alan “Andala – Son Ziyaret” isimli belgesel film, İsveç ve Portekiz’in ardından bu yıl 12’nci kez düzenlenen, İtalya’daki Social World Film Festivali’nde sanatseverlerle buluşacak. Belgesel, 3-10 Temmuz tarihleri arasında, festivalin “Notte del Cinema” bölümünde yarışacak ve gösterilecek.


Gazeteci ve yönetmen Ali Demirtaş’ın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen belgeselinin konusuysa şu şekilde: “Andala – Son Ziyaret”, Niğde’nin Asmasız köyünün Andala adlı yerleşkesinde yaşamış olan bir aileye ait tarihi, o yerleşkeye yapılan bir baraj üzerinden anlatarak gözler önüne seriyor. Demirtaş ailesi, 1970’li yıllarda inşa ederek yerleştikleri, İstanbul’a göç etmelerinin ardından sık sık ziyaret ettikleri Andala’ya devletin bir su barajı yapacağını öğreniyor. Devletle mücadele etmek yerine tezat bir tavırla, Andala’yı son kez ziyaret etmeyi planlayan ailenin en küçük üyesi Ali, Andala’ya bu ziyareti gerçekleştirebilmek için tüm ailesini toplayarak yola çıkıyor.

Görüntü yönetmenliğini Ulvi Çakmak’ın üstlendiği, kurguda Ali Uzun ve kurgu danışmanlığındaysa Naim Kanat isimlerinin yer aldığı belgeselin orijinal müzik besteleri Ali Saran tarafından yaratılıyor. Filmin posteriyse tasarımcı Berkcan Okar’a ait.Ali Demirtaş, “Andala – Son Ziyaret”


Ali Demirtaş, “Andala – Son Ziyaret”


Ali Demirtaş, “Andala – Son Ziyaret”


Ali Demirtaş, “Andala – Son Ziyaret”bottom of page