top of page

Arkas Sanat Bornova Mattheys Köşkü İlk Sergisi ile Kapılarını Açtı

Arkas, İzmir’in hem tarihi hem de mimarisiyle öne çıkan köşklerinden Mattheys Köşkü’nü restore ederek, kurumun dördüncü sanat merkezi olarak hayata geçirdi. Arkas Sanat Bornova adıyla izleyiciyle buluşan yapının ilk seçkisi ise Arkas Halı Koleksiyonu’nundan derlenen “16. - 19. Yüzyıl Anadolu Halıları” başlıklı sergi oldu. Koleksiyon seçkisi, ağırlıklı olarak Batı Anadolu’da, 16’ncı ve 19’uncu yüzyıl arasındaki dönemde üretilmiş 75 halıyı sanatseverlerle buluşturuyor.


Arkas Sanat Bornova Mattheys Köşkü’nde örnekleri görülen Batı ve Orta Anadolu’da belirli merkezlerde üretilen el dokuması halılar, bu coğrafyada yüzyıllardır devam eden dokumacılık geleneği sayesinde dünyadaki en iyi el halıları arasında kabul ediliyor. Her odada farklı bir yöre ve konunun ele alındığı “16. - 19. Yüzyıl Anadolu Halıları” sergisi, bu halıların tasarımı ve motif kullanımı açısından birbirleriyle olan ilişkisini ortaya koyuyor.


Daha önce İzmir ve İstanbul’da halı sanatını tanıtmak amacıyla süreli sergi olarak hayata geçirilen seçki, Mattheys Köşkü’nde ise kalıcı olarak sergilenecek. Köşkteki sergi içeriğinin, üç yılda bir yenilenmesi planlanıyor.


“16. - 19. Yüzyıl Anadolu Halıları”, Arkas Halı Koleksiyonu Sergisi

Comments


bottom of page