top of page

“Sanat Uzun Hayat Kısadır” Sergisi Müze Gazhane’de Açılıyor

Müze Gazhane, “Ars Longa Vita Brevis / Sanat Uzun Hayat Kısadır” sergisine, 21 Ekim 2023 - 28 Ocak 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi projesi, 2021 yılında Orhan Cem Çetin küratörlüğünde başlatılmıştı. Proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği iş birliğinde hazırlandı.


İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği (ANAFOD) tarafından Cumhuriyet’in 100’üncü yılı vesilesiyle ve 100’üncü yıl teması çerçevesi içinde açığa çıkan sergi, ANAFOD üyelerinin kişisel fotoğraf projeleriyle şekillendi. İki yıla yayılan kapsamlı bir eğitim programıyla sergi katılımcıları için, temel fotoğraf teknikleri, ileri teknikler ve konsept geliştirme atölyeleri gerçekleştirildi.


Proje ekibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir eşiğin üzerinden geçişini temsil eden 100’üncü yıldönümü fikrini açıp esneterek sergiye ismini verdi. Projenin ortak hedefini özetleyen bu sözde geçen “ars longa” (sanat uzun) bölümü, birlikte, uyumlu ve vizyon sahibi bir toplum hâlinde yaşama sanatını, temel hak ve özgürlüklerin gözetildiği, demokratik katılıma dayalı cumhuriyet fikrinden ilhâm alıyor. “Vita brevis” (hayat kısadır) bölümü ise, ideal toplumsal yaşama giden yolda bir bayrak yarışı içinde olduğumuzu, geçmiş nesillerden alacaklı, gelecek nesillere ise borçlu olduğumuzu hatırlatıyor.


“Ars Longa Vita Brevis / Sanat Uzun Hayat Kısadır” sergisi, Müze Gazhane, 2023

Comments


bottom of page