top of page

Ata Doğruel’in “Işık Kaynağı” Adlı Performansı OMM’da İzleyiciyle Buluşacak

OMM devam eden “Yas ve Haz” sergisine paralel olarak, performans sanatçısı Ata Doğruel’in 40 gün / 960 saat aralıksız gerçekleştireceği, “Işık Kaynağı” adlı performansını, 7 Kasım - 17 Aralık 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak. Performistanbul iş birliğiyle ve Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan “Işık Kaynağı”, İdil Tabanca Koleksiyonu’na tekrar gerçekleştirilme hakkı ile 2020 yılında dâhil olan, Türkiye’de bir müzenin ev sahipliği yaptığı ilk kesintisiz en uzun süreli performans örneği olacak.


Ata Doğruel’in toplumdan izole geçirdiği 3 yıllık süreç içerisinde “insan insanın ışığıdır” fikrinden ortaya çıkan performans, ayrıca süresi itibariyle de 40 sayısının doğu/batı kültürlerinde yer alan kadim tarihine bir referans niteliği taşıyor. Sanatçı “40” serisini; 40 yaşı törensel bir karşılayış, 40 sayısının gizemli gücüne bir göz kırpış olarak da görüyor. Performans sanatçısı Ata Doğruel’in 40 yaşına gireceği 2031 senesine kadar birbirinden farklı 40 günlük performanslar gerçekleştirme fikriyle yola çıktığı“Işık Kaynağı” bu yönüyle aynı zamanda insanların birbirlerine duydukları ihtiyaca dair performatif bir yorum sunuyor.


Ata Doğruel, “Işık Kaynağı” adlı performansı süresince müze içerisinde belirlenen karanlık bir odada 40 gün / 960 saat boyunca aralıksız kalacak. Sanatçının tek ışık kaynağıysa içeriye mum getiren ziyaretçiler olacak. Oda sadece ziyaretçi orada kaldığı sürece aydınlanacak ve sanatçı, mum getiren her bir katılımcının fotoğrafını çekerek süreci dokümante edecek.Comments


bottom of page