top of page

Ateş Alpar’ın Proglamadığı Konuşma Dizisi “Bakmanın Ağırlığı” Performistanbul’da Başlıyor

Sanatçı Ateş Alpar’ın programlamasıyla hayata geçen “Bakmanın Ağırlığı” adlı konuşma dizisi, Performistanbul’un ev sahipliğinde, 29 Mart’ta, saat 19:00’da başlıyor. Üç bölüm olarak tasarlanan konuşma dizisinin çıkış noktasını, 6 Şubat Türkiye-Suriye depremleri oluşturuyor.


Konuşma serisinin ilki olan “Bakmanın Ağırlığı I”de “Felâket, İmgeler ve Ütopyalar”a odaklanılacak. Konuşmacılardan Foti Benlisoy, “Deprem, “Dayanışma ve Felâket Ütopyaları” başlığı altında normal olma hali, dayanışma pratikleri ve felâket ütopyalarına değinecek. Oğuz Karayemiş, “Felâketin İmgesizliği/Ortadaki Boşluk” başlıklı konuşmasında, imkânsız bir istek olarak felâketin ürettiği manzaraları yakalama arzusundan söz edecek. Özden Demir, deprem ve kadınlık hâllerini, kamunun boşluğunda kadınların artan bakım yüklerini ve deneyimlerini “Depremde Kadın Olmak” çalışması temelinde anlatacak.


Gerçekleştirilmesi planlanan konuşmaların kayıt altına alınarak deşifre edilmesi, Kürtçe, Arapça ve İngilizce'ye de çevrilmesi ve basılı (veya çevrim içi) bir yayına dönüştürülmesi planlanıyor.

bottom of page