top of page

Ayça Okay Küratörlüğünü Üstlendiği İki Yeni Sergi ile Berlin’de

Ayça Okay, Berlin’de küratörlüğünü gerçekleştirdiği iki yeni sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Nathalie Rey ve konuk sanatçı Vilma Leino’nun yapıtlarını bir araya getiren "Rabbits" isimli sergi, 22 Eylül’e kadar Scope ev sahipliğinde görülebilecek. "Oh Dear Shall I be too late!" adını taşıyan, Nathalie Rey ve Enric Mauri birlikteliğinden oluşan sergi ise 29 Eylül tarihine kadar Vorfluter Projektraum'da ziyaret edilebilecek.


"Rabbits" sergisi, hipergerçeklik kavramı ile çağdaş toplum arasındaki iç içe geçmiş ilişkiler ağını odağına alıyor. Sergi, gerçeklik algımıza bir meydan okuma getirirken çeşitli sanat disiplinleri, teoriler ve süreçler üzerinden izleyiciyi bu bağlamda düşünmeye davet ediyor.


"Oh Dear Shall I be too late!" sergisi, Lewis Carroll’un “Alice Harikalar Diyarı” eserinde bulunan White Rabbit karakterinin modern hayatla ilişkilenen ivedilik kavramından ilhâm alıyor. Seküler bir bakış açısıyla sergi, hazcılıktan kaynaklanan yıkıcı ekonomik materyalizme eleştirel bir yaklaşım getiriyor. Seçki, insan varlığının karmaşık yapısıyla tezat oluşturacak biçimde, tüketimle gelen mutluluk arayışına ışık tutuyor. Sürdürülebilir olmayan moda anlayışı, nüfus artışı, iklim krizi ve beraberinde hissedilen tatminsizlikle yalnızlık kavramlarına dikkat çekiyor.


Nathalie Rey, "Rabbits", 2023,

Comments


bottom of page