top of page

Banksy’nin Yapıtına İzinsiz Restorasyon Kararı Tepki Çekti

Banksy’nin “The Migrant Child” adıyla bilinen, 2019’da bir gecede ortaya çıkan İtalya’daki yapıtı için alınan restorasyon kararı pek çok sanatçının tepkisini çekti. Dorsoduro Sestiere’de, Grand Canal’a paralel bir yapının dış cephesinde bulunan eser insan yoğunluğu, suyun hareketleri ve tuzlu su etkisinden dolayı zaman içerisinde silinmeye başladı.


Bina sahibi, ülkenin kültürel mirası koruma birimlerine başvurdu. Nitekim ilgili kurumdan restorasyon için 70 yılı aşma ve sanatçının hayatta olmaması gerektiği kararı çıkmıştı. 


Bunun üzerine, İtalyan Kültür Bakanlığı müsteşarı Vittorio Sgarbi, duruma el atarak muralin restorasyon çalışmalarını gerçekleştirme kararı aldı. Tepki çeken açıklamada Sgarbi, muralin illegal yapıldığı gerekçesi ile restorasyon için sanatçının rızasına ihtiyaç duymadıklarını belirtti. “Çağdaş sanatı korumak için gereken yetkilendirmeyi veriyorum ve bu benim görevim” ifadelerini dile getirdi.


Duyurunun ardından pek çok farklı sanatçı Euronews’e verdiği demeçlerde ilgili karara tepki ile yaklaştı. Disiplin ve üretimleri Banksy ile benzerlik taşıyan sanatçı Evyrein ise “Banksy aptal değil. Kanalın yanındaki bir yapıtın sonsuza kadar aynı şekilde kalamayacağının farkındaydı” açıklamalarında bulundu.


the canal Rio de Ca Foscari, in Venice. Photo by Marco Sabadin / AFP.

Comments


bottom of page