top of page

Banksy’nin Gerçek İsmi Açığa Çıktı

Banksy’nin kimliği 2000’li yıllardan beri tartışma konusu olarak gizemini koruyordu. Bristol merkezli Massive Attack grubundan Robert Del Naja’nın da uzun süredir Banksy olduğu düşünülürken nihayet BBC’de kaydedilen 2003’teki radyo programının tamamı yeniden incelendiğinde sanatçının gerçek ismi açığa çıktı.

 

2003 yılında, BBC radyonun eski sanat muhabiri Nigel Wrench, sanatçının Londra’da açılan “Turf War” adlı sergisi için kendisiyle radyoda söyleşi yapar. Wrench, program esnasında The Independent’taki bilgiye atıfta bulunarak Banksy’nin gerçek ismini “Robert Banks” olarak telaffuz eder ve bu ismi kullanıp kullanamayacağını sorar. Bunun üzerine Banksy, söylenen ismindeki “Robert” kısmını “Robbie” olarak düzeltir ve böylelikle adını doğrulamış olur.


Yakın zamanda, Banksy’nin 2003’teki program kayıtları yeniden düzenlenmiş ve bu yılın Haziran ayında, “The Banksy Story” adıyla BBC podcast serisinde yer verilerek dinleyicilerle buluşmuştu. Podcast serisini dinleyen Wrench, orijinal kayıtlara yeniden göz atmak istedikten sonra, sanatçı hakkında gizemini koruyan en önemli bilgiyi keşfetmiş oldu.Banksy

Comments


bottom of page