top of page

Beş Kuşak Brueghel’leri Buluşturan Sergi Hollanda’da Açıldı

Hollanda’nın s’Hertogenbosch kentinde bulunan Het Noordbrabants Museum, “Brueghel: The Family Reunion” isimli sergiye, 7 Ocak 2024 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Sergi, 16’ncı ve 17’nci yüzyıllarda, Kuzey Avrupa sanat tarihine yön veren Brueghel’lerin beş neslini ilk kez bir arada görme fırsatı sunuyor.


Flaman sanatçı Jan Brueghel the Younger imzalı “Allegory of Painting” resmi, serginin gözde eseri olarak konumlanıyor. Genç Brueghel söz konusu resimde, ailenin geçmiş kuşak ressamlarını tasvir ediyor. Büyük babası Pieter Bruegel the Elder, Michelangelo ile yan yana tasvir edilirken babası Jan Brueghel the Elder ise Albrecht Dürer ile bir arada görülüyor. İtalya ve Hollanda’nın farklı yüzyıllarına damga vuran sanatçılar, Genç Brueghel’in tasvirinde aile büyükleri ile eş değer nitelikte ve dönemde sergileniyor.


Sergi, ailenin kuşaklar boyu süren sanat hayatını mercek altına alırken; dönemin ekonomik, politik ve hatta iklim değişikliği sebepli, ailenin talihine etki eden faktörlere de ışık tutuyor. Öte yandan seçki, ataerkil sistemde geri plana itilen fakat başarılarıyla ün kazanan Bruegel kadınlarına da dikkat çekiyor. Seçkide eseri bulunmasa da ailenin oldukça başarılı kadınlarından Mayken Verhulst’un kendisini kanıtlamış bir ressam olmasına karşın günümüze ulaşan hiçbir suluboya eseri ne yazık ki bulunmuyor.


Jan Brueghel the Younger, "Allegory of Painting", (1625-30 civarı)

Commentaires


bottom of page