top of page

Botter Binası “Düşler, Hakikatler” Başlıklı İlk Sergisi ile Kapılarını Açtı

2021 yılında bu yana süren İBB Miras’ın titiz çalışmaları sonucunda “Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi”ne dönüşerek eski ışıltısına kavuşan Botter Apartmanı, İstanbul’un kültür sanat ve yaşam merkezi olan Beyoğlu'nun yeniden canlanan kültür sanat yaşamına katkıda bulunmak üzere kapılarını açtı. “Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi”, Melike Bayık küratörlüğünde hazırlanan ve zemin katta açılan ilk sergisi “Düşler, Hakikatler” ile 14 Nisan - 16 Temmuz tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.


Eser seçkisi, farklı disiplinlerden sanatçıların yapıtları ekseninde rüya, hatırlama, canlanma ve uyanış gibi soyut kavramlarla gerçek bir uykudan dinlenmiş, kendisiyle ve sokakla bütünleşmiş olarak uyanmayı odağına alıyor.


Yaşanılan tüm yıkımlar ve inşalar arasında, geçmiş ve geleceğin çeşitli ihtimalleri üzerine kurulan tüm anlatılar, bu sergide bir köprü görevi ile izleyici aktarılıyor. Dün ve bugün ve hatta yarın arasında tahayyül dolu bir bağ kuran sergi, düşler ve hakikatler ışığında iyicil ihtimallerin, şifalı gerçekliklerin, beşerin ulaştığı sosyolojik - psikolojik katmanlı kimliklerin bir izdüşümünü sunuyor.


Disiplinler arası üretimleri ile “Düşler, Hakikatler” sergisi; Larissa Araz, Mehtap Baydu, Sena Başöz, Orhan Cem Çetin, Cevdet Erek, Ulaş Eryavuz, Ece Gökalp, Berat Işık, Ali Miharbi, Studio Pinprick, Güneş Terkol, Erdem Varol Emir Yağmurca’nın eserlerini bir araya getiriyor.


Yapının diğer katlarında hız kesmeden devam edecek restorasyon süreci tamamlandıktan sonra Casa Botter çatısı altında; gösterim merkezi, İstanbul Documenter Film Arşivi, Bilgi Belge Merkezi, konferans salonu, tasarım atölyeleri ve sanatçı ofisleri gibi farklı etkinlik alanları da yer alacak. Botter Apartmanı’nın bahçesindeki ek yapı kafe, müştemilat ise tasarım evi olarak kent sakinlerini ağırlayacak.


“Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi”, Melike Bayık küratörlüğünde hazırlanan ve zemin katta açılan ilk sergisi “Düşler, Hakikatler” ile 14 Nisan - 16 Temmuz tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Opmerkingen


bottom of page