top of page

British Council’la 80 Yıl, 80 Kadın, 80 Hikâye

1940 yılından beri Türkiye’de aralıksız olarak faaliyet gösteren British Council, insanların hayatlarına dokunarak uluslararası fırsatları hayata geçiriyor. Yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde geçtiğimiz 80 yılda British Council ile yolları kesişen 80 kadının hikâyesini anlatıyor. Bu yılın Haziran ayında gerçekleşen altı haftalık bir kampanyaya 100’ü aşkın hikâye katıldı. Son altmış yıla yayılan bu hikâyelerin 80’i, farklı yaş grupları, konular ve bölgeleri temsil etmek üzere seçildi.

British Council kapsayıcı, açık ve refah toplumlar yaratmada toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesinin çok önemli bir rolü olduğuna inanarak, 2021 WOW İstanbul Festivali’nin de yaklaştığı bu günlerde kadınların ilham verici hikâyelerini gözler önüne seriyor. British Council Türkiye Direktörü Cherry Gough bu konudaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Burada bulunsa da bulunmasa da büyüleyici hikâyelerini bizlerle paylaşan tüm kadınlara teşekkür etmek istiyorum. Yollarımızın ne kadar farklı hayatlarla, farklı kadınlarla kesiştiğine çok şaşırdım. Aralarında sosyal girişimciler araştırmacılar, yaratıcı girişimciler, kültür ve sanat profesyonelleri, İngilizce öğretmenleri, Birleşik Krallık mezunları, İngilizce öğrenenler ve sanatseverler gibi pek çok farklı meslek grubundan ilham verici kadınlar var… Umarım onlar da British Council’la olan deneyimlerinden bizim onların hikâyelerini dinlerken aldığımız kadar keyif almıştır.”

“Kesişen yollar: 80 yıldır değişen hayatlar” dijital projesi 80 kadına ait ilham veren hikâyeleri dinlemek ve o kadınların başarılarını kutlamak için geliştirildi. Eğitim, sanat ve İngilizce alanlarında karşılaştıkları öğrenme, paylaşma, seyahat ve iş birliği fırsatlarının, bu kadınları kişisel ve mesleki açıdan nasıl etkilediğini anlatan ilham verici hikâyeleri, British Council’ın internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından okuyabilirsiniz.


bottom of page