top of page

BüroSarıgedik’in Display Mekânında Üç Yeni Sergi

BüroSarıgedik’in geçici sergi mekânı Display, baharda üç yeni sergiye ev sahipliği yapacak. Eda Çekil’in “Bakım Haritası” isimli ikinci kişisel sergisi ile Larissa Araz’ın yitik coğrafyalara baktığı “Yarı Kurmaca” başlıklı kişisel sergisi galeri mekânında izleyiciyle buluşacak. “Akrobatik Hareketler” adını taşıyan grup sergisi ise Berat Işık, Vahap Avşar ve Gülsün Karamustafa’nın son işlerini bir araya getiriyor. 4 Mayıs’ta açılacak üç sergi, Temmuz sonuna kadar görülebilecek.


Eda Çekil, “Bakım Haritası” nüvesinde kadının ev içine hapsedilen, görünmez kılınan emeğini yansıtmaya odaklanıyor. Çekil sergide, 1965 tarihli hasta bakım rehberinden aile üyelerinin fotoğraflarına uzanan bir yelpazede, örnekleri hazır malzemelerle işleyerek dönüştüren işler kurguluyor.


Larissa Araz’ın “Yarı Kurmaca” sergisi, ait olduğu farklı coğrafyalara yayılan kültürleri otobiyografik ve hayali bir anlatının içinde sunuyor. Fotoğraf mecrasının belgesel niteliğini önceleyen Araz, aynı zamanda fotoğrafçıların hep en iyi yalancılar olduğuna da inanıyor. Bu çelişkinin kesiştiği yeri auto-fiction (otobiyografik kurmaca) anlatı türüne benzeten sanatçı, edebiyatta kullanılan bu tekniği kendi fotoğraflarında bulmaya çalışıyor.


Larissa Araz, "Başlangıç", Yarı Kurmaca Serisinden.


Vahap Avşar, "Arguvan’a Yol/Road To Arguvan", 2013


Eda Çekil, "İsimsiz", 2023


Commentaires


bottom of page