top of page

Christie’s’deki İstanbul Calling Müzayedelerinde Rekor Kırıldı

Dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Christie’s, Ekim ayındaki Londra müzayedelerinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu yararına özel bir bölüm ayırdı. Christie’s Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat Gündüz ve First Open Online Müzayedeleri’nde yer alan “İstanbul Calling” seçkisinde, Türkiye’den 18, yurt dışından da dört sanatçının bağışladığı 23 eser satışa sunuldu. Eylül ve Ekim aylarında Christie’s binasında da sergilenen ve büyük ilgi gören seçki, toplamda 1.669.230 sterlin (komisyonlar dahil) satış rakamına ulaştı.


Christie’s’in 14 Ekim’de düzenlenen gündüz müzayedesine İstanbul Calling damgasını vurdu. Beauford Delaney’nin 60’lı yıllarda İstanbul’da yaptığı, yazar James Baldwin’in daha önce hiç görülmemiş portresi, müzayedede en çok ilgi gören eser oldu. Delaney’nin Baldwin portresi, 1.026.000 sterlin’e (komisyonlar dahil) ulaşan satış fiyatıyla sanatçının kişisel müzayede rekorunu da kırdı. Beauford Delaney imzalı Gülriz Sururi portresi ise 189.000 sterlin’e satılarak seçkinin diğer öne çıkan eseri oldu. Beauford Delaney eser satışından elde edilen gelirin %80’i Gülriz Sururi’nin vasiyetnamesi gereğince Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD), %20’si ise İKSV’nin Genç Sanatçı Fonu’na aktarılacak.


Çalışma kapsamında İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu’na toplamda yaklaşık 450.000 sterlin destek sağlanmış olacak. Fon, önümüzdeki yıllarda İstanbul Festivalleri ve İstanbul Bienali aracılığıyla kariyerlerinin başlangıcındaki sanatçıların yeni yapıtlar üretebilmesi için kullanılacak.


Beauford_Delaney, "Portrait of James Baldwin", 1966


Beauford Delaney, "Portrait of Gülriz Sururi", 1966

bottom of page