top of page

”Dévoyé” 10 Mayıs’ta Martch Art Project’te Açılıyor

Martch Art Project; Murat Önen, Sonja Yakovleva, Metehan Törer ve Serra Duran’ı bir araya getiren “Dévoyé” isimli grup sergisini, 10 Mayıs - 14 Haziran tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor.


Fransızcada “baştan çıkarma” anlamına gelen “dévoyé”, günümüzde siyasallaşan insan bedeninin araçsallığı, haz ve hazzın temel ilkelerini sorguluyor. Can Akgümüş, sergi metninde seçkiye dair şu cümleleri dile getiriyor:


“Bedenimiz öyle bir sermayedir ki, tek bir hareketle iş gücüne enerji veren bedenle günümüzde arzunun ve bilinç dışının, ruhsal enerjiyle itkinin tapınağı olarak hayal ettiğimiz bedeni yaratabilir. Pasolini'nin Sodom'un ‘120 Günü’ adlı eserinde her tür tersinirlik acımasız bir mantık uyarınca ortadan kaldırılır. Orada her şey, geri dönüşü olmayan bir biçimde eril ve ölüdür. İşkencede bile cellatlarla kurbanların suç ortaklığı ve iç içeliği yok olmuştur. Her şey cansız bir işkenceden, duygusuzca işlenmiş bir suçtan, soğuk bir entrikadan ibarettir. Haz, yatağından çıkarılan bir maden, bedenlerdeki makine sisteminin teknolojik bir ürünü, zevklere dair bir lojistiktir. Pornografik imgeyle karşılaşılan ilk an şok edicidir, etkisi tıpkı bir Déjà vu anının vuruculuğuna ve sersemleticiliğine benzer. Nadir bulunan bu (sözde) maden güçlü ışıklar altında çok yakından kaydedilmiştir. Öyle ki o artık bedenin kendisi değildir, aşırı detaylandırılmış ve net, nahoş bir peyzaja dönüşmüştür.”


“dévoyé” sergisi, 10 Mayıs -14 Haziran tarihleri arasında, Salı - Cumartesi günleri, 12:00 - 19:00 saat aralığında Martch Art Project’te ziyaret edilebilir.


Metehan Törer


Murat Önen


Serra Duran & Mehdi Puder


Sonja Yakovleva

Comments


bottom of page