top of page

Decollage Art Space “1.5 Derece” Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Decollage Art Space, küratörlüğünü Serap Atala’nın gerçekleştirdiği, iklim krizine kolektif bir bakış niteliği taşıyan ve Ayşenur Köksal, Işıl Güleçyüz ve Joel Menemşe’nin çalışmalarını bir araya getiren “1.5 Derece” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, 14 Mart tarihinden itibaren görülebilir.


Ayşenur Köksal, Işıl Güleçyüz ve Joel Menemşe özgün yapıtları eşliğinde günümüzün başat sorunlarına karşı ortak bir iddiada bulunuyorlar. İsmini, yaşamın sürdürülebilirliği için konan küresel ısınma hedefi 1,5℃’den alan ortaklaşa ürettikleri çalışmalarında, bu hedefe ancak kolektif bir düşünce yapısını benimseyerek ulaşılabileceğini vurguluyorlar. Onları birleştiren, sanatın görünenin ardında yatan farklı an ve durumları yakalama gücü ve sanatçının kolektif olana duyduğu sorumluluk duygusu oluyor.


Beraber ürettikleri çalışmalarda "bağımsız" olmaya özen gösterirken, yoğun bir etkileşime de olanak tanıyan bir yaklaşımı benimsiyorlar. Sanatçıların kendi dil ve pratiklerini korumalarıyla ortaya çıkan eserler, genellikle salt bireysel bir çabaya indirgenen sanat üretiminde kolektif bir pratiğin olanaklarını arıyor. “1.5 Derece” eleştirel düşünce ve düşüncelerin kolektif olarak hayata geçirilmesi için bir çağrı niteliği taşıyor.


Ayşenur Köksal, “Kentte Kaos 1”, 2021.

Comments


bottom of page