top of page

Depo, Çınar Eslek’in “Teyel, Uzuv, İlizarov” İsimli Kişisel Sergisini Ağırlıyor

Depo, Çınar Eslek’in “Teyel, Uzuv, İlizarov” isimli kişisel sergisine, 22 Eylül – 4 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Ceren Erdem’in üstlendiği sergi, sanatçının son dönemde üzerinde çalıştığı “Hayal-Et”, eklemleme ve yamalama, çeşitlilik ve melezlik, eksiklik ve tamamlanmışlıkla ilgili sorulardan yola çıkarak, bedenin imkânlarına yönelik çeşitli önermeler sunuyor.


Sunduğu tuhaf imgelerle ziyaretçilerini var olanın dönüşüm imkânları üzerine düşünmeye davet eden “Teyel, Uzuv, İlizarov” sergisi, insanın merkezde olduğu hiyerarşinin sonlandığı hayvan-oluş, yeryüzü-oluş ve makine-oluşa dair olası senaryoları ortaya koyuyor.


Eslek’in zaman zaman çocukluk anılarından veya hikâyelerden beslenen melez canlılar; kumaş üzerinde ve çevreleriyle bir olup doğadan ayırt edilemez hâldeyken, heykellerindeki beton gibi şehir hayatına özgü malzemelerle de iç içe geçiyor. Bu geçişlilik hâli kendini, Eslek’in yazar Bihter Sabanoğlu ile iş birliği içerisinde ürettiği videoda, Baltalimanı Hastanesi'nin mimarî ve ideolojik katmanları ile sanatçının kendi anı ve günlüklerinin çakışmasında da gösteriyor.


Çınar Eslek, "Hayal - Et", 2023

bottom of page