top of page

Dirimart Sarkis’in İki Sergisine Eş Zamanlı Olarak Ev Sahipliği Yapıyor

Dirimart, Sarkis’in iki yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. “85 Çığlık: Munch’tan Sonra” başlıklı sergi, 2 Eylül - 15 Ekim tarihleri arasında, Dirimart Dolapdere’de sanatseverlerle buluşacak. “Sarkis’in Filmleri” başlıklı sergi ise 1 - 24 Eylül tarihleri arasında, Dirimart Pera’da görülebilecek.


“85 Çığlık: Munch’tan Sonra” başlıklı sergi, Sarkis’in Kasım 2014 - Ocak 2015 tarihleri arasında ürettiği “100 Çığlık: Munch’tan Sonra” başlıklı serisine dayanıyor. Sanatçının çocukluk yıllarında bir gazete parçasında karşılaştığı ve yıllardır birçok işinde yankılanan Munch’un “Çığlık” tablosundaki figürden yola çıkan seri, 100 adet kâğıt üzerine yağlı boyadan oluşuyor.


“Sarkis’in Filmleri” başlıklı sergide, sanatçının 1997’de açılışına davet edildiği Le Fresnoy – Studio national des arts contemporains’da ürettiği, 16 mm’lik 16 filme yer veriliyor. Filmler, 1960’lardan günümüze yoğun bir üretim sürecinde bulunan Sarkis’in yapıtlarının, her gösteriminde neden ve ne şekilde gündeme getirileceği sorusuna görsel ipuçları veriyor.


Sarkis, "100 Çığlık Munch’tan Sonra", Dirimart, 2023

bottom of page