top of page

Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı Kadın Hakları Sergisiyle İFKA’da

Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı’nın (The World Press Photo Foundation) "Yılmazlık, Değişimi Esinleyen Kadınların Öyküleri" başlıklı sergisi, İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı olarak açılıyor. Hollanda Krallığı ile organize edilen serginin İstanbul'daki ayağı, 15 Aralık tarihine kadar, İFSAK'ta ziyaret edilebilir.


Sergide, 2000 ile 2021 yılları arasında “Dünya Basın Fotoğrafı Yarışmalarında” ödüllendirilen; dünyadaki kadınların, kız çocuklarının ve toplulukların yılmazlıklarını ve yaşadıkları zorlukları vurgulayan bir dizi hikâye sergileniyor.


"Yılmazlık, Değişimi Esinleyen Kadınların Öyküleri" başlıklı ortak sergi, Hollanda'nın kadın haklarına, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve adalete olan bağlılığını aktarıyor. 13 milletten 17 fotoğrafçı tarafından belgelenen farklı sesler; cinsiyetçilik, cinsiyete yönelik şiddet, üreme hakları ve fırsatlara eşit erişim konularında içgörüler sunuyor. Öykülerden oluşan seçki, kadınların ve toplumsal cinsiyet konularının 21’inci yüzyılda nasıl geliştiğini ve foto muhabirliğin bunları tasvir etme yollarındaki gelişimin keşfine çıkıyor.


Anna Boyiazis

Commenti


bottom of page