top of page

Egon Schiele Yapıtları için Üç Müzeye Dava Açıldı

Manhattan bölge savcılığı ofisi, Egon Schiele’ye ait olan ve bugün çeşitli müzelerde sergilenen üç eser için İkinci Dünya Savaşı sırasında, toplama kamplarında hayatını kaybeden Yahudi koleksiyoner Grünbaum’dan çalındığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.


Davada Art Institute of Chicago, the Carnegie Museums of Pittsburgh ve Oberlin College’da bulunan the Allen Memorial Art Museum isimli sanat merkezleri yer alıyor. Schiele’ye ait eserleri elinde bulundurma hakkının Grünbaum’un yaşayan üç mirasçısına ait olduğu gerekçesiyle, üç kurumda yer alan her bir eser için dava açıldı.


New York Times’ın haberine göre, dönemin önemli koleksiyonerlerinden Yahudi asıllı kabare sanatçısı Grünbaum, 1941 yılında Holokost’ta hayatını kaybetmişti. Koleksiyonunda yaklaşık 500 adet eser olduğu tahmin edilirken, en az 80 adet yapıtın ise Egon Schiele imzası taşıdığı biliniyor. Savaş sırasında tüm mal varlığından zorla feragat ettirilen koleksiyonerin mirasçıları, şu an için dava sürecinin sonuçlanmasını bekliyor.


İadesi talep edilen eserler arasında the Art Institute of Chicago’da bulunan “Russian War Prisoner” (1916); the Carnegie Museum of Art’daki “Portrait of a Man” (1917) ve Oberlin’s Allen Memorial Art Museum’da sergilenen “Girl With Black Hair” (1911) isimli yapıtlar bulunuyor.Egon Schiele, “Russian War Prisoner” (1916), Art Institute of Chicago

bottom of page