top of page

Elsa Sahal'ın Yeni Sergisi The Pill’de

Seramik heykeltraş sanatçısı olan Elsa Sahal'ın Türkiyedeki ikinci kişisel sergisi “Hey, Halil Bey!”, The Pill’de izleyiciyle buluşuyor. Sergi bizi Gustave Courbet'in “L'origine du monde” isimli işi ve 19. yy'ın en değerli çeşitli sanat yapıtlarını toplayan, renkli kişiliği ile bilinen, Tanzimat döneminde Paris ve Viyana da görev yapmış Diplomat Halil Şerif Paşa ile hayali bir sohbete sürüklüyor.

“Hey, Halil Bey!” sergisi bedenin çeşitli formalarını ele alarak bütünlük ve birlikteliği sunuyor. Parça parça birleşimden oluşan heykeller izleyiciyi beden üzerinde gezintiye çıkarıyor. Sahal kendine has diliyle soyuttan figüre, figürden soyuta zerafetle sürüklüyor. 

Daha önceki dönemlerde eserleri İstanbul'da Meşher (Kalıpları Aşınca Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa'dan Çağdaş Seramik, 2019) ve Abdülmecit Efendi Köşkü’nde (Ömer Koç Koleksiyonu, 2019) sergilenen sanatçı bu sezon da uluslararası platformlarda oldukça aktif. Centre d'art la chapelle Jeanne d'arc, Thouars, Picasso Müzesi, Jardin de la Seine musicale Paris ve Friche La Belle de mai, Marseille'da grup sergileri mevut. Çağımızın en değerli kadın sanatçılarını kutlayan Musee de la monnaie de Paris'te, "Woman House" sergisinde ve dünyanın çeşitli kurumlarında sergilerde yer aldı. İstanbul ve Louvre müzesinden sonra bugünlerde Nantes kentin meydanında "Fontaine" isimli heykeli kamusal alanda yer alıyor. 
bottom of page