top of page

Fateme Frootan & Ali Derya Dostoğlu & Candaş Şişman İş Birliğinden Doğan Sergi(?)

Aras Seddigh’in kendi ifade biçimleri ve yöntemlerinin yanı sıra farklı disiplinlerdeki

çalışmalarda ortaya çıkan özgün dili araştırdığı deneysel projesi “Koloni N”, birbirini takiben iki

farklı mekânda sanatseverlerle buluşacak. Bir bölümü Gazhane’deki İklim Müzesi’nde 2 Kasım – 30 Kasım 2022 tarihlerinde ziyaret edilebilecek projenin ikinci ayağıysa 11 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da görülebilecek.

Aras Seddigh tarafından üretilen ve Gazhane’deki İklim Müzesi’nde sergilenecek yerleştirme, bilim insanı Fatema Frootan’ın alternatif tarım yöntemlerini araştırdığı ve uyguladığı yeni nesil ekim projesinden ilham alıyor. Aras Seddigh tarafından üretilen yerleştirme, temellük (appropriation) prensibiyle hareket ederek bilimsel bir veri ve sanat üretimi arasında postmodern bir bağ kuruyor. Üretim yöntemini Frootan’ın çalışmasından hareketle ilk kez bir kabin ortamında uygulayan Aras Seddigh’in deneysel projesindeki kabin tasarımını ise sanatçıyla birlikte mimar Ali Derya Dostoğlu imzası taşıyor.

Aras Seddigh’in Galeri Nev İstanbul’daki sergi mekânına yayılan desenlerinden oluşan “Feragat Serisi” adlı serisi sanatçının üretim sürecinde etkilendiği ve sıkça kullandığı imgelerden mahzen, su deposu, pervane, tekerlek gibi nesneler arasındaki muhtemel birliktelikleri araştırıyor. İş birliği gerçekleştirdiği Candaş Şişman’ın iki mekâna yayılan ses yerleştirmesiyse hem kabin içindeki filizlenme süreciyle hem de Seddigh’in tuvallerindeki üretim süreciyle ilişki kuruyor.


Aras Seddigh, "Koloni Projesi", 2022, kabin içinden detay görüntüAras Seddigh, "Feragat 9 (Koloni Serisi)", 2022, (Eskiz)

Comentários


bottom of page