top of page

FBI’ın Baskın Düzenlediği Sahte Jean-Michel Basquiat Sergisinde Sular Durulmuyor

FBI, sahte Jean-Michel Basquiat eserlerinden oluşan sergiye geçtiğimiz yılın Haziran ayında baskın yapmıştı. The Orlando Museum of Art (OMA)’da sergilenen ve Basquiat imzâsı taşıdığı iddia edilen sergide, toplam 25 adet esere el konuldu. OMA, FBI baskını ve müzenin karşı karşıya kaldığı itibar kaybı için müzenin eski yöneticisi Aaron De Groft’u suçlayarak kendisine dava açtı.


Sahte Basquiat’lar, müzenin “Heroes and Monsters” isimli sergisinde gösteriliyordu. 2022 yılının Şubat ayında açılan sergi, tartışmaların gölgesinde ve apar topar biçimde, aynı yılın Haziran ayında sonlandırılmıştı. Yaşananların ardından adını temize çıkarmak isteyen müze, politikalarını gözden geçirmek ve süreci yönetebilmek için bir kriz masası oluşturdu.


Eski müze yöneticisi Aaron De Groft, geçtiğimiz günlerde New York Times’a verdiği demeçte, sahte eserleri müzeye bağışlayan kişilerle kendisi arasında yapılmış herhangi bir anlaşma olmadığını iddia etti. Tartışmalar belirsizliğini koruyor.


FBI, sahte Jean-Michel Basquiat eserlerinden oluşan ve The Orlando Museum of Art (OMA)’da sergilenen 25 yapıta el koydu.


Comments


bottom of page