top of page

“Foodprint [​Gıda İzinin Peşinden]: Akdeniz Beslenmesine ​Yeni ​Bir ​Bakış” Sergisi Salt Mutfak’ta

Salt, Anemon Productions ve Goethe-Institut iş birliğiyle düzenlenen “Foodprint [​Gıda İzinin Peşinden]: Akdeniz Beslenmesine ​Yeni ​Bir ​Bakış” başlıklı fotoğraf sergisi, 4 Aralık tarihine kadar Salt Beyoğlu Mutfak’ta ziyaretçileriyle buluşuyor. Salt Beyoğlu’nun 1’inci katı ve Mutfak alanında ziyarete açık olacak sergi kapsamında, altı ödüllü fotoğrafçı Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Fas, Kıbrıs, Hırvatistan ve Türkiye'yi gezerek ücra balıkçı köylerinden dağlık mezralara ve modern aşçılık okullarına kadar çarpıcı tezatlıklar içeren görüntüleri belgeliyor.


Sürdürülebilirlik, kimlik, aile, topluluk, yemek pişirme, çiftçilik, sağlık ve yaratıcılık gibi çeşitli konuları irdeleyen sanatçılar, bu süreçte çektikleri fotoğraflarıyla, yoksulluk ve açlığın izlerini taşımasına rağmen dünyanın en sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme biçimini oluşturan Akdeniz coğrafyasının geçmişiyle bugünü arasında bağlantılar kurmayı amaçlıyor. Farklı mecralardaki üretimleri bir araya getiren proje kapsamında altı fotoğraf sanatçısının tasarruf, yaratıcılık, paylaşım ve mevsimsellik kavramları etrafında bu asırlık yemek geleneğini canlandıran çalışmalarını temel alıyor.


Eşsiz nitelikleri dolayısıyla UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak kabul edilen Akdeniz beslenmesi; çoğunlukla sebze, tahıl, fındık, baklagil ve meyve gibi bitkisel gıdalardan oluşuyor. Yoksulluktan doğan bu beslenme biçimi aynı zamanda biyoçeşitlilik kaybı, gıda israfı ve iklim değişikliği gibi kritik önem taşıyan bazı meselelere yönelik de çözüm önerileri sunuyor.


Chris De Bode, İtalya


Cansu Yıldıran, Türkiye


Elena Heatherwick, Yunanistan

Commentaires


bottom of page