top of page

Güney Kore’nin “Hallyu” Dalgası V&A Müzesi’nde

Victoria and Albert Museum, günümüzde modadan kozmetiğe, Oscar ödüllü film ve ana akım medyaya kadar geniş bir yelpazede boy gösteren Güney Kore kültürüne dair İngiltere’nin ilk ve en kapsamlı sergisini Eylül ayında izleyiciyle buluşturacak. “Hallyu!” başlığıyla düzenlenen seçkide “Kore Dalgası” anlamına gelen “Hallyu”dan ilham alınıyor. Seçkide, “Parasite” (Parazit) filminin ses getiren banyo sahnesi orijinal hâliyle mekâna özgü yeniden kurgulanırken Netflix’in 1 milyar izleyiciye ulaşan “Squid Game” serisinden ikonikleşen kartvizit ile kostüm tasarımları gibi ögeler yer alacak.


İki ayrı kategoride 200 objenin izleyiciyle buluşacağı sergi, Güney Kore’nin 1950’lerde savaş sonrası başlayan ve 1988 Seul Yaz Olimpiyatları ile değişen ve gelişen imajına dair güçlü bir retrospektif sunuyor. “Hallyu” kavramı, ülkenin 1990’lardan sonra sinema, müzik, K-drama gibi yapımlarla ana akıma uzandığı süreçten geliyor.


Sergi kapsamında 2012 yılında “Gangham Style” şarkısıyla ünlenen PSY’nin ikonikleşen pembe ceketi gibi K-pop idollerine ait kıyafetler de yer alacak. Nam June Paik, Ham Kyungah ve Gwon Osang imzalı yapıtların bulunduğu seçkide Tchai Kim, Miss Sohee ve Minju Kim gibi moda dünyasına yön veren isimlerin tasarımları da izleyiciyle buluşacak.Squid Game


PSY, "Gangham Style”


Kyungah Ham, "What you see is the unseen / Chandeliers for Five Cities BR 04-04", 2016 Fotoğraf: Chunho An


Miss Sohee, "The Peony dress", 2020 graduation collection. Fotoğraf: Daniel Sachon

Comments


bottom of page