top of page

Guerrilla Girls’ün Hikâyesi Sanatseverlerle Buluşuyor

Artnet News ve Art21 iş birliğinde hayata geçen “Art in the Twenty-First Century” başlıklı içerik serisi, 21’inci yüzyıl çağdaş sanatına öncülük eden sanatçı ve grupları konuk ediyor. Serinin "Bodies of Knowledge” bölümü, sanat tarihinde ataerkil ve Avrupa tarihi üzerinden ilerleyen sisteme güçlü eleştirileriyle tanınan Guerrilla Girls’ü ağırlıyor. Video serisi hâlinde yayımlanan içeriklerde Guerrilla Girls, ilhâm aldıklarına ve geçmişten günümüze sanat dünyasında mesele edindiklerine eğiliyor. İçeriklerin tamamı, Art21 resmi web-sitesi üzerinden izlenebiliyor.


Anonim olan üyeleri ve kimliği hâline gelen goril kostümüyle dikkat çeken grup, 1985 yılında MoMa’da gerçekleştirdiği “An International Survey of Painting and Sculpture” isimli sergide çağdaş sanatın “en iyi”leri sayılan isimler, eleştiri niteliğinde, kronolojik olarak listelenmişti. 20’den az sanatçı kadının yer aldığı liste, “beyaz adam” söyleminden uzak, pek çok kültürel zenginliği barındıran sanatçı sayısının ne kadar az olduğuna dikkat çekmişti. Müzenin dışına taşan protesto ve gösteriler, Guerrilla Girls’ün doğuşuna zemin hazırlamıştı.


Grup, 2022 yılına gelindiğinde ise çağdaş sanatın mesele edinmesi gereken konuları genişletmeye karar veriyor. Günümüzde sanatçı emeğinin maddi ve manevi savunuculuğuna dikkat çeken grup; hem sendikalaşmaya hem de müzelerin bulunduğu konum gereği, bu bağlamda göstermesi gereken hassasiyete dikkat çekiyor.


Guerrilla Girlsbottom of page