top of page

“Hâlâ Hayattayım” Bozlu Art Project’te

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2020

Bozlu Art Project, 27 Ekim - 26 Aralık tarihleri arasında “Hâlâ Hayattayım / I Am Still Alive” başlıklı karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Özlem İnay Erten’in yaptığı sergi, sanat tarihinde yüzyıllar boyunca sanatçının varlığının izi sayılan otoporte temasından hareketle, sonlu bir varlık olduğunu bilen insanoğlunun yaşamı boyunca süren var-kalma çabasını (conatus) günümüz perspektifinden sorguluyor.

“Hâlâ Hayattayım / I Am Still Alive” isimli sergi, ilhamını ünlü ressam Edvard Munch’un 1919 tarihli İspanyol Gribi ile Otoportre ve İspanyol Gribi’nden Sonra Otoportre isimli resimlerinden alıyor. Munch’un, milyonlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan İspanyol Gribi’ne yakalanmasının ardından yaptığı bu otoportreler, sanatçının hastalık sürecindeki ruh hâlinin ifadesini ve sonrasını içerdiği kadar, içinde yaşadığı toplumun çığlığını da aksettiren bir ayakta kalma mücadelesinin izini sürmemize olanak tanıyor.


Kerem Ağralı, Ali Alışır, İlgen Arzık, Sinan Demirtaş, Evren Erol, Tülay İçöz, Kazım Karakaya, Meliha Sözeri, Gamze Taşdan’ın yapıtlarının yer aldığı “Hâlâ Hayattayım / I Am Still Alive” isimli sergi, 27 Ekim - 26 Aralık tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda izlenebilir.

Sinan Demirtas,Tahterevalli, 2019, kağıt üzerine karakalem, 246 x 510 cm

Comments


bottom of page