top of page

Hafıza ve Unutma Üzerine Bir Sergi

SANATORIUM, Luz Blanco’nun “Floating Images /Süzülen Görüntüler” isimli, galerideki üçüncü kişisel sergisini, 10 Haziran - 23 Temmuz tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı, sergideki yapıtlarında görsellerin nasıl doğdukları, çoğaldıkları, dönüştükleri, dijital ağlarda nasıl kayboldukları ve hafıza görüntülerinin bu bağlamdaki durumu üzerine düşünerek görsellerin akışını sorguluyor.


10 yılı aşkın süredir hafıza ve unutma üzerine yaptığı araştırmayı geliştiren Luz Blanco sergide göstereceği yeni işlerinde, dijital görüntüleri ipek ve kâğıt üzerine basıyor; böylelikle görüntülerin maddi tezahürlerini bulurken bizleri onların yok oluşlarıyla karşı karşıya getiriyor. Çalışmalar, hayalet-imgeler olarak belirsiz bir aralıkta aktardıkları bellek olasılıklarıyla birleşiyor. Bu bağlamda sanatçı, ortaya çıkma ve tutulma arasındaki iki önemli anda, görüntüleri bir musallatoloji* biçimi bulan hayaletler olarak işgal ettikleri bir alana yansıtıyor. İşlerin anonim dijital materyalleri tesadüfen sanatçının biyografisine bağlanan öznellik anlarını ortaya çıkarıyor.


*Musallatoloji: Filozof Jacques Derrida tarafından türetilen bu yeni kelime geçmişten gelen görünen ve görünmeyen izlerin tıpkı bir hayalet gibi şimdinin peşini bırakmaması durumunu açıklamak için kullandığı bir kavramdır. Sosyal ve kültürel geçmişten gelen unsurlardır. Bu izlerin tabiatı tinsel olabilir.


Luz Blanco, “Floating Images /Süzülen Görüntüler” sergisi eser seçkisinden


Luz Blanco, Soft Amnesia 1, 2022, Matt fibre kağıt üzerine arşivsel baskı | Archival print on matt fibre paper, 5 + 1 AP, 130 x 200 cmbottom of page