top of page

Halil Altındere “A Brief History of My Last Three Years” Sergisi ile Pilot Galeri’de

Pilot Galeri, Halil Altındere’nin “A Brief History of My Last Three Years” başlıklı kişisel sergisine, 23 Kasım tarihinden ev sahipliği yapacak. Sergi, Altındere’nin son üç yılda ürettiği heykel, video, tuval ve halılarından oluşan seçkiyi bir araya getiriyor.


“A Brief History of My Last Three Years” sergisi popüler kültür, gelenek, gelecek, sınır ötesi siyasetin meşruiyeti, savaşların, sanatın ve paranın insansızlaştırılması, sanatın da içinde olduğu yapıların iktidar çözümlemelerine odaklandığı yirmiden fazla eseri izleyici ile buluşturuyor. 


Altındere, son üç yıla odaklanan sergisinde siyaset, teknoloji, militarizm, kripto sanat, kültür-sanat kurumları, kamusal - özel alan kavramlarını sorguladığı üç ana aks üzerinde şekillenen bir dizi eser üretiyor. Yaşamı ile sanatı arasında neredeyse filtresiz bağlar kuran sanatçının üretimlerinde, dünyayı sarsan pandemi kadar, bireysel yaşamındaki yeni “baba” rolü de eserleri üzerinden okunabiliyor. 


Pandemi etkisindeki üretimleri, “mekân” ve “sanatın dolaşımı” üzerinden hayatı/sanatı yeniden düşünmeye ve yeni yollar (kısa videolar, bronz heykeller, halılar vb.) aramaya kapı açarken, “baba” rolü, “Star Wars” kahramanlarının, kaykayların ve bilumum hayvanların sanatına sızdığı yeni bir döneme işaret ediyor.Halil Altındere, "Siha Hali 1",2023

Comments


bottom of page