top of page

“Havaya Dair” Sergisi Salt’ta Açıldı

Salt, “Havaya Dair” isimli, hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını odağına alan sergiye ev sahipliği yapıyor. Milano merkezli disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından tasarlanan sergi, 18 Ağustos’a dek Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında görülebilir. Sergide yer alan enstalasyon, maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla hava kirliliğine dair unsurları somutlaştırmayı amaçlıyor. 


“Havaya Dair”de, ziyaretçileri havanın maddeselliğiyle ilişki kurmaya teşvik eden bir dizi müdahale yer alıyor: Havanın kimyasal bileşimini ortaya çıkaran ve her biri farklı zehirlilik derecelerine karşılık gelen bir renkle tasvir edilmiş; zehirliliğin farklı ölçeklerdeki yaygınlığını gösteren veri ve görüntülerin işlendiği perdeler, havadaki bu maddelerin etkileşiminin tetiklediği kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan koşulları duyumsanabilir kılan bir ses enstalasyonu ile İstanbul’un gökyüzünün, genellikle hareketsiz ve üç boyutlu nesneleri kaydetmek için kullanılan fotogrametri tekniğiyle hazırlanmış bir animasyonu. Böylece, yeryüzünü çevreleyen gaz hâlindeki görünmez maddelerin belgelenip cisimleştirilmesi amaçlanıyor.


Salt, “Havaya Dair” isimli, hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını odağına alan sergiye ev sahipliği yapıyor.

Comments


bottom of page