top of page

İtalya Rönesans Yapıtlarının NFT Üretimini Askıya Aldı

İtalyan hükümeti, Art Newspaper’da yer alan açıklamalara göre müzeler tarafından yürütülen ve rönesans döneminde üretilen yapıtların NFT satışlarını askıya aldı.


İtalya’daki müzeler genel müdürü Massimo Osanna tarafından yapılan açıklamada, NFT’ye dönüştürme sürecinin karışık ve düzensiz oluşu gerekçesiyle, ilgili kurumların NFT’yi kapsayan sözleşmelerden bir süreliğine uzak durması talep edildi. Kararın arkasında haksız sözleşmelerden kaçınma isteği olduğu vurgulanıyor. İlgili kararsa Uffizi Galleries tarafından NFT satışı gerçekleştirilen, Michelangelo’nun “Doni Tondo” (1505–06) eserinden elde edilen ve müzenin satış sonrası edindiği küçük kâr payının ardından alındı.


Aralarında iki müzenin daha yer aldığı ilgili kurumların, müze ve dijital kültür kurumlarına NFT konusunda destek veren önemli start - up şirketlerinden Cinello ile beş yıllık sözleşmeleri bulunuyor. Start - up şirketi, Leonardo da Vinci’nin “Portrait of a Musician” (1490) ve Amedeo Modigliani’nin “Head of a Young Lady” (1915) isimli yapıtlarının NFT’ye dönüştürülme sürecinde yer almıştı. Yürürlükteki kontratlar geçerliliğini korurken, İtalyan hükümetinin kararına göre sözleşmelerin yenilenmesi gündeme getirilecek.


Michelangelo, "Doni Tondo", 1505-06, THE UFFIZI

Comments


bottom of page