top of page

İklim Aktivistleri “The Toilet of Venus” Eserini Hedef Aldı

Just Stop Oil isimli iklim aktivistleri grubundan iki kişi, 17’nci yüzyılda, Diego Velázquez tarafından yapılan “The Toilet of Venus” adlı eserin camına çekiçle vurduğu için geçtiğimiz günlerde tutuklandı. Londra’da buluna National Gallery’de sergilenen yapıt, kendisini koruyan camın hasar alması sonucu bulunduğu yerden kaldırıldı.


Söz konusu grubun eylemleri yeni değil. Pek çok müze ve sanat eserine karşı benzer tavırları sergileyen grup, bu kez 17’nci yüzyılın en önemli yapıtlarından birini hedef aldı. Güzelliğin evrensel sembolü kabul edilen, Velázquez’in belirsiz bir tasvirle ele aldığı alegorik yapıtı “The Toilet of Venus”, sanat tarihinin en gözde eserleriden biri olarak biliniyor.


Yapıt üzerindeki camı çekiçle kıran protestoculardan biri şu açıklamaları dile getirdi: “Sözcüklerin değil eylemlerin zamanı. Petrolü durdurma zamanı”. Diğer aktivist de bir süre sonra: “Politika bizi hayal kırıklığına uğratıyor. 1914’te kadınları da hayal kırıklığına uğratmıştı. Milyonlar yeni petrol ve gaz sözleşmeleri uğruna hayatını kaybedecekse, sanatı seviyorsak, ailelerimizi seviyorsak petrolü durdurmalıyız.” açıklamalarında bulundu.


Diego Velázquez, “The Toilet of Venus”, 1647 - 1651


Just Stop Oil isimli iklim aktivistleri grubundan iki kişi, 17’nci yüzyılda, Diego Velázquez tarafından yapılan “The Toilet of Venus” adlı eserin camına çekiçle vurduğu için geçtiğimiz günlerde tutuklandı.


Commentaires


bottom of page