top of page

İKSV İstanbul Bienali Küratör Seçimlerinde Yeni Yönetmelik Kararlarını Duyurdu

İstanbul Bienali’ni düzenleyen İKSV, 2024 yılı küratör seçimlerinde hedef olduğu eleştirilerin neticesinde küratör belirleme yöntemlerinde yeni kararlar aldığını duyurdu. Gelecek yıl yapılacak olan bienal küratörlüğüne aday gösterilen Defne Ayas yerine Iwona Blazwick’in seçilmesinin ardından Ayas, The Art Newspaper’a konuşmuştu. Eski İKSV bienal komisyonu üyesi olan Ayas, yaşananların ardından kurul üyeliğinden istifa etmişti.


İKSV tarafından 9 Ekim 2023 tarihinde kendi resmi sitelerinde yapılan açıklamaya göre, “18. İstanbul Bienali küratörünün duyurulmasının ardından, sürece dair ifade edilen eleştirileri de tüm ayrıntılarıyla değerlendirdik”lerini belirten kurum, İstanbul Bienali’nin 2026 ve sonrasında düzenlenecek edisyonları için geçerli olacak yeni kararlar aldı.


Bu bağlamda kurum, “Danışma Kurulu yönetmeliğine göre, İKSV yönetimi sadece Danışma Kurulu tarafından önerilen üç adaydan birini küratör olarak davet edebilecek. Bu aşamada sunulan yaklaşımlardan hiçbirinin vakfın bir sonraki İstanbul Bienali’ne dair vizyonuyla örtüşmemesi hâlinde İKSV yönetimi, Danışma Kurulu’nun yeniden toplanarak farklı adaylar önermesini talep edebilecek. Ayrıca, İstanbul Bienali Danışma Kurulu’nda görev yapan üyelerin, görev süreleri boyunca veya üyelikten istifa etmeleri durumunda o seneki küratör seçiminin sonuna kadar, küratör olarak davet edilemeyeceğine dair bir madde de yönetmeliğe eklendi.” şeklindeki açıklamayı kamuoyunun dikkatine ve değerlendirmesine sundu.


2017 Istanbul Bienali, Fotoğraf: Ozan Köse

Comments


bottom of page