top of page

İsmet Değirmenci “Bul Beni” Sergisi ile Brieflyart’ta

Türkiye’nin sanat ortamına 2020 yılında dahil olan ve 2022’den bu yana Gümüşsuyu’ndaki fiziksel mekânında plastik sanatlara kucak açan Brieflyart, sezona İsmet Değirmenci’nin “Bul Beni” başlıklı kişisel sergisiyle devam ediyor. 16 Kasım’da sanatseverlerle buluşacak sergide sanatçı, ada metaforlarıyla sorguladığı yaşamı, içinde bulunduğumuz distopik düzene karşı bir ütopya olarak adeta yeniden oluşturuyor.


Sanatını insan-doğa ilişkileri üzerine yoğunlaştıran İsmet Değirmenci “Bul Beni” sergisinde ada metaforlarıyla sorguladığı yaşamı; kendini bulma, uzaklaşma, yeni bir yer ve yaratma kavramları üzerinden ele alarak içinde bulunduğumuz distopik düzene karşı bir ütopya olarak yeniden oluşturuyor. 16’ncı yüzyılda dünya keşiflerine katılan haritacı ressamların uzun yolculukları boyunca sevgilileri için çizdikleri “olmayan” adalar gibi, sanatçı da kendi düş adalarını çiziyor.


Değirmenci, sergideki eser seçkisinde kitap sayfalarına çizdiği ada resimlerini, kâğıt üzerine çini mürekkebiyle yaptığı “yalnızlık haritaları” resimlerini ve pişmiş topraktan oluşan “Göç Portreleri” başlıklı büst serisini sanatseverlerle buluşuyor.


“Bul Beni”, 10 Aralık tarihine kadar görülebilir.


İsmet Değirmenci, "Bul Beni" sergisinden, 2023

bottom of page