top of page

İstanbul Modern Sinema’nın "Gelecek Kısa" Seçkisi Sinemaseverlerle Buluşuyor

İstanbul Modern Sinema’nın "Gelecek Kısa" başlığını taşıyan ve kısa filmlerden oluşan seçkisi, 2–5 Mayıs 2024 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Seçkide animasyondan belgesele, yılın öne çıkan, ilk kez gösterilen ve festivallerden ödüllerle dönen 25 kısa film yer alıyor. 


Bu sene üçüncü kez sinemaseverlerle buluşan seçkide “Küçük Buluntular”, “Ferret” gibi izleyiciyle ilk kez buluşacak filmler de yer alıyor.


“Gelecek Kısa” seçkisi Yiğit Hepsev, Vehbi Bozdağ, Selin Öksüzoğlu başta olmak üzere yönetmenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.


Beyaz Dağın Çocukları


PROGRAM 1


AÇ KARNINA ÇIKMAYALIM, 2023

Yönetmen: Yiğit Hepsev

Oyuncular: Ahmet Mümtaz Taylan, İncinur Daşdemir, Arda Yenilikçi


Dünyanın sonu yaklaşırken; Seher, babası ve kardeşini kurtarmak için uzun bir aradan sonra kasabaya geri döner ancak beklenmedik bir durumla karşılaşır.

 

KURDUN KUTUSU, 2023

Yönetmen: Uğur Savaş


İdealleri uğruna bir gece kurda dönüşen adam, bulutlardan doğan bir grup külahlı cüceyi iş teklifi için evine davet eder.

 

GUKLA, 2024

Yönetmenler: Emine Uysal Berger, Özgür Ceylan

Oyuncular: Müge Kızılbağlı, Tomris Çetinel, İnci Sefa Cingöz


Terk edilmiş bir konakta tesadüfen bir araya gelen İzmirli üç farklı kuşaktan karakteri izleyen psikolojik gerilim ve korku türünde bir film.

 

KALABALIK, 2022

Yönetmen: Pelin Kırca


İlhan Mimaroğlu ve Freddie Hubbard’ın 1971 tarihli eserinden ilham alan animasyon, izleyiciyi düşündürücü bir oyuna davet ediyor.

 

FERRET, 2023

Yönetmenler: Serra Duran, Halil Tanışan

Oyuncular: Akış Ka


Görsel ve işitsel estetiğiyle dikkat çeken bu soyut film, bir adamın kendini arayış hikâyesini izliyor.

 

PROGRAM 2


ONUN KALESİNDE, 2023

Yönetmen: Yasemin Demirci

Oyuncular: Doğu Can, Nezaket Erden, Erdem Şenocak


Babasını kaybeden genç kadın, babasının evine giderek eşyaları ile anıları arasında kalır. Yas süreci evin ruhuna da sinmiştir.

 

KÜÇÜK BULUNTULAR, 2023

Yönetmen: Sevgi Ortaç


Olympos arkeolojik sit alanındaki kazılar, her ne kadar kameralarla izlense ve tanrıların dağı artık bir müze haline gelmişse de hikâyenin sonu değildir.

 

ZARAFET VE ŞİDDET ARASINDA, 2023

Yönetmen: Şirin Bahar Demirel


Arşiv görüntüsüyle animasyon karışımı olan film, el hafızası üzerinden aile albümünü, oradaki anıları ve bunların resim ve nakış gibi sanat formlarındaki ifadesini inceliyor.

 

36, 2023

Yönetmen: Rezan Mir Uğurlu


1980'lerde Fransa'daki bir nükleer santral için hazırlanan tanıtım kataloğunun diapozitif fotoğraf karelerinden oluşan film, izleyiciyi bu mekân içinde bir iç yolculuğa davet ediyor.

 

BİR DOSTLUK, 2024

Yönetmen: Gürkan Yücel


Sabahattin Kudret Aksal’ın öyküsünden uyarlanan film, yalnızlığın bastığı bu kocaman şehirde herkesten, her şeyden uzak küçücük bir odada buluşan bir kadın ile bir adamı odağına alıyor.


PROGRAM 3


KADIKÖY'ÜN EN İYİ FALCISI, 2023

Yönetmen: Emine Yıldırım

Oyuncular: Nazmi Sinen Mihci, İpek Türktan Kaynak, Ezgi Çelik


Defne, ünlü falcı ve şifacı Hale’den tarot falı randevusu alıyor. Seansa katılan sürpriz bir ziyaretçiyle roller değişerek olaylar ilginç bir hale geliyor.

 

BURASI SİZE GÖRE DEĞİL, 2023

Yönetmen: Ceyda Aşar

Oyuncular: Şebnem Hassanisoughi, Deniz Karaoğlu


Bir emlakçı, kiralık ev arayan kentli bir kadına çeşitli boş daireleri gezdirir. Kendine uygun yeri bulmaya çalışan kiracının arayışı fantastik bir yere doğru ilerler.

 

NASIL KAYBOLUNUR, 2023

Yönetmen: Tilbe Cana İnan

Oyuncular: Hilmi Özçelik, Eren Çiğdem, Burcu Ger


Ekin, geceleyin arabasını tamir ettirmek için erkek arkadaşı Murat ile birlikte gittiği oto sanayide, erkek dünyasının uykuya yatmasıyla sessiz bir gezintiye çıkar.

 

KURBAĞALAR, 2023

Yönetmen: Vehbi Bozdağ

Oyuncular: Name Ünal, Nihal Koldaş, Tuğçe Tanış


Annesiyle birlikte küçük bir kasabada yaşayan genç kadının bir sabah pernceresinden baktığı arazideki molozların kaldırıldığını görmesi, hayatını gözden geçirmesine neden olur.

 

EN UZUN GECE, 2023

Yönetmen: Can Merdan Doğan

Oyuncular: Mustafa Kırantepe, Deniz Görkem Kaya, Hasibe Eren


Bir aile babası olan Hüseyin, evlerinde misafir ettikleri kayınbiraderi Fırat’la gece aynı yatağı paylaşmak zorunda kalır.

 

BEN SEN O BİZ SİZ ONLAR, 2023

Yönetmen: Sevin Yaman


Film, cinsel istismar sonucu zorla evlendirilen genç bir kızın yargı, toplum ve aile arasındaki mücadelesini ve dayanışmanın önemini anlatıyor.

 

PROGRAM 4

 

AVRUPA FATİHİ, 2023

Yönetmen: Onur Yağız

Oyuncular: Thomas Curel, Emre Öcal, Umut köker


21 yaşındaki Fatih, bir Türk düğününde arkadaşı Recep'in kardeşi İpek'e evlenme teklif etmeyi planlar ancak niyetinden kimsenin haberi yoktur.

 

EKSİ BİR, 2024

Yönetmen: Ömer Ferhat Özmen

Oyuncular: Müfit Kayacan, Aram Dildar, Cem Uslu


Apartman yöneticisi Enver Bey, bodrum dairesine yeni taşınan kiracılardan kötü bir koku geldiğine inanır ve onları evden çıkarmak için apartman sakinlerinden imza toplamaya başlar.

 

BEN SÜPERMARKET DEĞİLİM, 2023

Yönetmen: Ekrem Ayhan Çakay

Oyuncular: Fatih Al, Erdem Şenocak, Pınar Göktaş


Deneyimli bir süpermarket çalışanı olan Saffet, “Gizli Müşteri” denetimi söylentileriyle işini kaybedeceğinden korkar. Artık iş arkadaşları da müşteriler de birer tehdit haline gelir.

 

PAKET, 2023

Yönetmen: Melih Aslan

Oyuncular: Tülin Özen, Faruk Barman, Zeynep Çötelioğlu


Bir yemek masasında buluşan dört kişi, önlerinde kapalı duran kutuyla ilgili sorularına cevap ararken içlerindeki yükler gittikçe ağırlaşmaya başlar.

 

SONUNDA, 2023

Yönetmen: Resmiye Emir

Oyuncular: Ayşegül Uraz, Barış Gönenen, Burcu Ger


Genç bir çift, İstanbul'daki arkadaşlarının veda partisine gitmeye çalışırken şehrin kilit trafiğine hapsolur ve gerilir. Partiye vardıklarında ise beklenmedik bir sürpriz onları beklemektedir.

 

PROGRAM 5

 

TARİHTE YAŞANMAMIŞ OLAYLAR (SERPÊHATİYÊN NEQEWİMÎ), 2023

Yönetmen: Ramazan Kılıç

Oyuncular: Elanur Kılıç, Reyhan Kılıç, Sükran Aktı


Doğu Anadolu’da küçük bir köyde yaşayan 10 yaşındaki Sêvin, babaannesinin dünyaya açılan tek penceresi olan televizyonunun kayboluşu üzerine onun yüzünü güldürmeye çalışır.

 

BEYAZ DAĞIN ÇOCUKLARI, 2023

Yönetmen: Yalçın Çiftçi


Film, bizi karlı bir Anadolu kışında mezarlığın önüne yapılmış bir köy okuluna ve o okulun sırlarına götürüyor.

 

OYUNBOZAN, 2023

Yönetmen: İlayda İşeri

Oyuncular: Bahar Sare Vural, Mustafa Enis Bilir, Zeynep Kılınç


Şubat 1979’da okul tatilini Ankara’da apartman dairesinde geçiren iki kardeşin annelerinin işten dönene kadar kurdukları oyunları anlatıyor.

 

GÖRÜŞÜRÜZ KAPLUMBAĞA (ADIEU TORTUE), 2024

Yönetmen: Selin Öksüzoğlu

Oyuncular: Nursema Çepni, Meltem Ünel, Neriman Çilingiroğlu


Annesi bir gece ölen İnci, Karadeniz'in geniş yaylasında yalnız kalır. Uzun yıllar sonra geri dönen Zeynep ile tanışınca, birlikte gün doğumundan gün batımına kadar yürüyerek bir yolculuğa çıkarlar.

 

Comments


bottom of page