top of page

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi Hamit Görele’nin “Retrospektif” Sergisini Ağırlıyor

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, sezona, 1981 yılında aramızdan ayrılan Hamit Görele’nin, kızı Tonya Görele koleksiyonundan derlenen, Hamit Görele’nin “Retrospektif” Sergisi ile devam ediyor. Seçki, 1 Nisan’a kadar ücretsiz görülebilir.


Türk resminde 1930’lu yıllarda gelişen yenilikçi hareketin başlıca sanatçılarından biri olan Hamit Görele, resimlerindeki geometrik yaklaşımlar ve figürlerdeki hacimsel etkilerle döneminin beğenilmeme tehlikesinden korkmadan özgün eserler vermiştir.


Sanayi-i Nefise Mektebi’ndeki eğitiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı Avrupa sınavını kazanarak Paris’e giden ve orada Julian Akademisi’nin yanı sıra Andre Lhote Atölyesi'nde eğitim alan Görele, yurda döndükten sonra “Müstakil Ressamlar Grubu”na katılmış, bu grubun yeni sanat görüşünü paylaşmıştır. Görele'nin sanatı, Türkiye'de Çallı kuşağı sonrasında gelişen ve doğa biçimlerini yorumsal düzeyde değiştirmeyi amaçlayan görüşle yakından ilgilidir. Sanatçı, peyzaj ve portrelerinde rengi, hacimsel ve derinlikli biçimleri kullanarak, Kübist-inşacı bir doğrultuda doğanın biçimsel analizlerine girişir.


İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, Hamit Görele’nin “Retrospektif” Sergisi ile devam ediyor. Seçki, 1 Nisan’a kadar ücretsiz görülebilir.

bottom of page