top of page

“İşgallerin Gölgesinde” Film Programı Pera Film’de Başladı


Pera Film, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Meşgul Şehir” isimli sergisi kapsamında, “İşgallerin Gölgesinde” isimli film programını 10 Aralık tarihine kadar Pera Müzesi Oditoryumu’nda sinemaseverlerle buluşuyor. İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin öncülerinden Roberto Rossellini’nin İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından çektiği “Savaş Üçlemesi”nden oluşan seçki, işgâl altındaki kentleri odağına alan klasikleri bir araya getiriyor.


Pera Müzesi Film ve Video Programları, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923” sergisine paralel olarak hazırladığı “İşgallerin Gölgesinde” programında izleyiciyi, sinema tarihinin dönüm noktalarından biri olan İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin doğduğu yıllara götürüyor.


Akımın öncü figürlerinden Roberto Rosellini’nin çektiği “Savaş Üçlemesi”ni seyirci ile buluşturan program, savaşın şehirler ve toplumlar üzerinde yarattığı radikal etkilerin izlerini sürüyor. “Roma Açık Şehir”, “Hemşehri” ve “Almanya Sıfır Yılı” isimli filmlerden oluşan üçleme, çoğunluğu amatör oyunculardan oluşan kadrosu ve geleneksel kalıpların dışına çıkan özgün anlatım teknikleriyle dikkat çekiyor.


“İşgallerin Gölgesinde” kapsamındaki film gösterimleri indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Biletler, Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan satın alınabilir.


“Almanya Sıfır Yılı”Comments


bottom of page