top of page

Katalizörler Sanat Eserine Dönüşüyor

Cosimo Scotucci, “STARS” isimli enstalasyonuyla bitki örtüsünün gelişmesi için gereken ışığı taklit ederek kentsel manzaraları yeniden canlandırmayı amaçlıyor.


Çalışmanın ortaya çıkışı, dünya çapında hayata geçirilen yeniden ağaçlandırma projeleri kapsamında, iklim değişikliğinin yarattığı etkileri azaltmaya yönelik küresel plana uzanıyor. Yeniden ağaçlandırma faaliyetiyle, karbondioksiti oksijen ve suya dönüştüren ağaçların sayısı arttırılarak karbon salınımında hafifletici etkilere odaklanılıyor.


Bu noktada Cosimo Scotucci, bitkilerin metabolik gelişimini destekleyen “STARS” yerleştirmesini tasarlıyor. En sonunda doğal biçimde çevresini aydınlatan, ağaçlara asılı, ışıldayan fiberglass kürelerden görsel bir şölen doğuyor. Bu küreler güneş ışınlarından gelen dalga boylarını taklit ediyor. Öyle ki bitkiler, bu ışınları emerek büyüyor ve kendilerini onarabiliyor. Yayılan ışınlardan kırmızı ve mavi olan, metabolik gelişim için özümsenirken yeşil ışık geri yansıtılıyor. Bu işlem gün boyunca devam ediyor. Gündüz emilen kırmızı ve mavi ışıklarsa gün karardığında geri yansıtılıyor. Böylelikle gün sonunda, geceyi mavi ve kırmızı ışıklarıyla aydınlatan görsel bir şölen açığa çıkıyor.


Cosimo Scotucci, “STARS”


Cosimo Scotucci, “STARS”

Comentarios


bottom of page