top of page

Kezban Arca Batıbeki, “PULP FICTION 3” sergisiyle YapıKredi Bomontiada’da

YapıKredi Bomontiada, Cue Art Space organizasyonuyla Kezban Arca Batıbeki'nin “PULP FICTION 3” isimli sergisini 10 - 31 Mayıs tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor. Kezban Arca Batıbeki’nin yeni kişisel sergisinde, sanatçının önceki çalışmalarının çoğunda görülebileceği gibi, ilgiyi talep eden baskın imge ve fantezi dünyasında olduğu hissedilen kadın tasvirine rastlanıyor. Resim sanatında çok uzun zaman geçerli sayılan ve hakim algı olan “Erkekler eyler, kadınlar boy gösterir olarak tanımlanır, yani gözetleyen erkek, gözetlenen kadındır. Soyutlanan kadın nesneleşir, görsel bir nesne haline, bir görüntüye dönüşür” söylemi sergi ve eserlerle güçlü bir ilişki kuruyor.


Batıbeki’nin hemen her çalışmasında berligin olan nostalji ögeler, “PULP FICTION 3” başlıklı son sergisinde yer alan neonlar gibi alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları sanatsal üretiminin dokusuna işliyor. Sanatçının çalışmalarında merkezi bir rol oynayan pop, yapıtların içeriğine sinen düşünsel / eleştirel derinliğin en umulmadık elçisi oluveriyor. Kezban Arca Batıbeki, her sergisinde denediği yenilikçi tavrını sürdürerek bu sergide neon işlere ağırlık verirken, yeni jenerasyona göz kırpan NFT çalışmalarıyla da bir bakıma geçmişin medyumlarıyla günümüz malzemeleri ve olanakları arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor. Sergiye, metnini Derya Yücel’in yazdığı kitap da eşlik ediyor.


Kezban Arca Batıbeki'nin “PULP FICTION 3” isimli sergisi, 10 - 31 Mayıs tarihleri arasında, YapıKredi Bomontiada’nın 1.Kat Galeri’de haftanın her günü görülebilir.
コメント


bottom of page