top of page

Kolekta Türkiye’den Çağdaş Sanatı Avusturya’ya Taşıyor

Türkiye’deki çağdaş sanat üretimini erişilebilir kılarak geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflerken, bir yandan da dijital bir arşiv tutmayı misyon edinen Kolekta, Türkiye’den çağdaş sanatı yurt dışında izleyiciyle buluşturmak için yeni bir sergi dizisine başladı. Derya Yücel küratörlüğünde hazırlanan “Her şey tıpkı şimdiki gibi olacak -sadece biraz farklı-” başlığındaki karma sergi dizisinin ilki 2 Aralık 2023 -7 Ocak 2024 tarihleri arasında, Avusturya’daki Künstlerhaus Palais Thurn und Taxis’de gerçekleşiyor.


Derya Yücel, sergi çerçevesini şöyle açıklıyor: “Bugün, eleştirel sorgulama pratiğini içine alan ‘Sanat’, kültürlerarası bir iletişim ve alışveriş için bir model sağlayabilir ve bu model, dolaylı yoldan olsa bile, acil politik önem taşıyan durumlara uygulanabilir mi? Tarihlerimizi, dillerimizi, kimliklerimizi ve anılarımızı bir varış noktası olmaktan çıkarıp bir kalkış noktasına dönüştürmeyi başarabilir mi? Belki de sanat aracılığı ile kimliklerimizin karmaşık ve yapılanmış doğasının farkında olmak, bize başka olanakların kapısını açıyor.” 


Türkiye’den çağdaş sanatın önemli isimlerini bir araya getiren sergide; Ahu Akgün, Alican Leblebici, Antonio Cosentino, Ayça Telgeren, Azade Köker, Berat Işık, Buğra Erol, Burçak Bingöl, Çağrı Saray, Canan Dağdelen, Cengiz Tekin, Eda Çekil, Erinç Seymen, Ferhat Özgür, Fırat Engin, Hüsamettin Koçan, Işıl Eğrikavuk, Komet, Mehtap Baydu, Metin Çelik, Murat Morova, Nadide Akdeniz, Nancy Atakan, Necla Rüzgar, Neriman Polat, Nezaket Ekici, Ozan Türkkan, Şahin Kaygun, Selim Birsel, Sena Başöz, Vahap Avşar, Volkan Aslan ve Yaşam Şaşmazer’in farklı disiplinlerde ürettiği eserler yer alıyor.


Derya Yücel küratörlüğünde hazırlanan “Her şey tıpkı şimdiki gibi olacak -sadece biraz farklı-” başlığındaki karma sergi dizisinin ilki 2 Aralık 2023 -7 Ocak 2024 tarihleri arasında, Avusturya’daki Künstlerhaus Palais Thurn und Taxis’de gerçekleşiyor.


 “Her şey tıpkı şimdiki gibi olacak -sadece biraz farklı-” sergisinden, Künstlerhaus Palais Thurn und Taxis, 2023.


 “Her şey tıpkı şimdiki gibi olacak -sadece biraz farklı-” sergisinden, Künstlerhaus Palais Thurn und Taxis, 2023.

Comments


bottom of page